Wybierz interesujący Cię temat:


Ten samouczek powstał po to, by stawianie pierwszych kroków na UNM stało się łatwiejsze. Poznasz prawa rządzące tą uczelnią i uzyskasz odpowiedź na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Uniwersytet Nauk Magicznych jest wirtualną szkołą magii, która została stworzona dla wszystkich tych, którzy szukają przygody, uwielbiają serię książek o Harrym Potterze i chcą poznać nowych ludzi. Zajęcia w UNM mają przypominać lekcje przedstawiane przez J.K. Rowling, choć oczywistym jest, że to wszystko jest jedynie zabawą oraz ciekawym sposobem na spędzanie czasu. Zajęcia odbywają się na czacie, o którym piszemy niżej.

Dla nieuświadomionych: to nie jest gra RPG.W tym rozdziale dowiesz się, jak korzystać ze strony, aby uzyskać interesujące Cię informacje. Wchodząc na stronę UNM po środku zawsze znajdują się newsy, natomiast po lewej i po prawej stronie znajdują się sekcje ułatwiające nawigację. Pamiętaj, że niektóre opcje menu dostępne są dopiero po zalogowaniu. Nie czekaj więc i już teraz zostań studentem UNM.

W menu ZAMEK znajdziesz wszystko to, co jest Ci potrzebne, aby dowiedzieć się, jakie prawa rządzą Uniwersytetem Nauk Magicznych. W sekcji ZAMEK sprawdzisz harmonogram roku akademickiego, poznasz najważniejszy dokument prawny uczelni - Statut, dowiesz się o wszystkich zmianach, poznasz nazwiska wykładowców i sposoby kontaktu z nimi. Możesz także sprawdzić przebieg nauki w UNM.

Tuż pod zamkiem znajduje się menu PUNKTACJA, jest ono dostępne dopiero po zalogowaniu. Rzuca się jednak w oczy jeszcze jedna opcja w tym menu - "ILE ZA CO?". Za pomocą tej opcji możesz sprawdzić, wybierając konkretne nazwisko studenta, za co otrzymał on punkty i w jakiej ilości. Pamiętaj, że wszelkie nieprawidłowości punktowe powinieneś zgłaszać wykładowcy bądź władzom uczelni.

Niżej znajduje się IPM, czyli Instytut Pamięci Magicznej, w którym teczki mają wszystkie osoby zasłużone dla UNM, tak wykładowcy jak i studenci. Znajdziesz tam także Tablicę Wybitnych, gdzie wypisani są uczniowie, którzy odnosili sukcesy w olimpiadach, turniejach i zawodach międzyszkolnych oraz spis świadectw i dyplomów, które zostały wydane przez UNM. Masz tam także kronikę - czyli spis osób i wydarzeń, które zapadły w pamięć społeczności UNM.

Dalej mamy menu POMIESZCZENIA. Jeżeli na lekcje wchodzisz poprzez przeglądarkę, to menu jest właśnie dla Ciebie. Za pomocą jednego kliknięcia przeniesiesz się do wybranej sali. Biblioteka jest miejscem odrabiania szlabanów.

Dzięki menu BIBLIOTEKA trafisz do wszystkich źródeł, z jakich korzystają wykładowcy, a które są niezbędne do nauki. Musisz jednak pamiętać, że niektórzy wykładowcy korzystają z własnych źródeł, jednak o tym poinformuje Cię sam wykładowca.

W menu DZIENNIKI sprawdzisz wpisy z konkretnych zajęć, zadania domowe oraz punkty przydzielone osobom, które były obecne. W dziennikach sprawdzisz także swoje oceny. Możesz tutaj też znaleźć programy nauczania spisane przez wykładowców.

Niżej znajduje się POKĄTNA - można tutaj kupić wiele niesamowitych akcesoriów i magicznych przedmiotów, ale także sprawdzić listy zakupów i stan konta (swoje i innych studentów, opcja kupowania wymaga zalogowania).

W menu PROROK możesz sprawdzić najnowsze wydanie szkolnej gazety, redakcję, a także dowiedzieć się, co zrobić, aby zostać redaktorem gazety.

Po prawej stronie menu zaczyna się od sekcji POMOC, szczególnie przydatnej dla nowych studentów. Uzyskasz podstawową pomoc oraz będziesz mógł zadać pytanie.

W menu WYDARZENIA sprawdzisz daty wszelkich olimpiad, zebrań i innych niecodziennych wydarzeń na UNM.

Poniżej WYDARZEŃ znajduje się PLAN ZAJĘĆ na dany dzień.

Pod PLANEM ZAJĘĆ znajduje się PANEL UCZNIA, czyli blok menu, w którym będziesz mógł sprawdzić, jakie są aktualne prace domowe do wykonania, będziesz mógł sprawdzić rozkład zajęć na każdy dzień. Możesz tam również złożyć skargę lub propozycję. W menu znajdują się informacje dla nowych studentów - warto je znać, gdy stawia się pierwsze kroki na uczelni. Możesz tam również usprawiedliwić swoje nieobecności.

Poniżej znajduje się PUB. Po kliknięciu zostaniesz przekierowany na stronę z NETYKIETĄ, czyli ogólnymi zasadami panującym na czacie. Zasady te są o tyle ważne, że za ich nieprzestrzeganie można stracić wiele punktów, a nawet zostać wydalonym z uczelni. Pod pubem znajduje się lista DZIEKANÓWM oraz PREFEKTÓW.

W DORMITORIACH możecie ustalać wydziałowe strategie, prowadzić luŹne rozmowy w ramach wyłącznie własnego wydziału. Dostęp do danego dormitorium mają wyłącznie osoby z nim związane, to znaczy studenci danego wydziału oraz jego dziekan.

Dalej znajdziesz TABLICĘ OGŁOSZEŃ, na której możesz spytać o prace domową, co działo się na zajęciach lub po prostu kogoś pozdrowić.

Pod TABLICĄ OGŁOSZEŃ znajduje się menu KLUB POJEDYNKÓW, czyli wszystko, co musisz wiedzieć, aby umieć się pojedynkować. Opisane są szczegółowo zasady, możesz także sprawdzić kto został Mistrzem Pojedynków przez ostatnie semestry.

Trochę niżej znajdziesz menu QUIDDITCH, czyli wszystko, co musisz wiedzieć, aby umieć grać w szkolnej lidze. Opisane są szczegółowo zasady oraz grafik. Dowiesz się też, która drużyna zdobyła Puchar Quidditcha.

Ostatnie element menu to: WSPÓŁPRACA, gdzie znajdziesz linki do serwisów z którymi współpracujemy.Lekcje odbywają się na czatach udostępnionych przez serwis chatsm.pl. Potrzebny Ci będzie stały nick, który powinien opierać się o jeden z poniższych wzorów (pamiętajcie, by nie używać polskich liter, ponieważ nicki na chatsm ich nie obsługują):
Student: Imię_Nazwisko
Wykładowca: Stopień_Imię_Nazwisko
Pracownik: Zawód_Imię_Nazwisko
Dla pewności - imię i nazwisko, które podajesz musi być zgodne z tym, pod jakim jesteś zapisany na UNM.

Jeżeli Twój nick wygląda inaczej, wykładowca ma prawo wyrzucić Cię z lekcji. Aby zarejestrować nick na portalu chatsm.pl musisz najpierw założyć na nim konto, zrobisz to klikając TUTAJ. Wystarczy jedno konto na portalu, aby tworzyć dowolną liczbę nicków. Pole nick ma zawierać Twój przyszły pseudonim, którego będziesz używać na czacie, a więc zgodnie z wzorem dostępnym powyżej. Resztę wypełniasz zgodnie z własną wolą.

Brak stałego nicka jest widoczny od razu, bowiem przed nim pojawia się znak tyldy (~). Osoby o takich tymczasowych nickach mogą być wyrzucane z zajęć.

Korzystanie z czata jest możliwe na dwa sposoby - za pomocą przeglądarki lub za pomocą programów do czata, o których nieco niżej. Zanim jednak na niego wejdziesz, zapoznaj się z netykietą, która obowiązuje w każdej sali. Netykieta dostępna jest TUTAJ.

Jeżeli używasz przeglądarki, do konkretnej sali możesz dostać się poprzez kliknięcie na odpowiednie pomieszczenie w menu po lewej stronie (www.hogwart.edu.pl).

Jeżeli już wybrałeś pomieszczenie, do którego chcesz się przenieść, pojawia się okno logowania:


W polu Nick wpisujesz nick, który zarejestrowałeś (format: imię_nazwisko), drugie pole służy do podania hasła, jakie wybrałeś podczas rejestracji nicka.
Jednakże zamiast wchodzenia do sal poprzez przeglądarkę, poleca się używanie programów do czata.

ICeQ

ICeQ można ściągnąć TUTAJ. Po instalacji i odpaleniu programu pojawia się takie okno:Uzupełniasz białe pola nickiem, hasłem, które podałeś przy rejestracji na chatsm.pl oraz nazwą pokoju, do którego chcesz się dostać. Jeżeli program nie chce Cię zalogować upewnij się, czy masz dobrze skonfigurowane ustawienia serwera. Aby to sprawdzić kliknij w prostokąt z napisem "Zaawansowane (ust. serwera)..." i sprawdź czy masz uzupełnione pola w następujący sposób.Nazwy pokojów (tzn. joiny):

Pub Szych: pub_szych
Wielka Sala: unm_wielka_sala
Sala Lekcyjna: unm_sala_lekcyjna
Cieplarnia: unm_cieplarnia
Zakazany Las: unm_zakazany_las
Lochy: unm_lochy
Boisko: unm_boisko
Wieża Północna: unm_wieza_polnocna
Wieża Astronomiczna: unm_wieza_astronomiczna
Biblioteka: unm_biblioteka
Gabinet Rektora: unm_gabinet_rektora
Błonia: unm_blonia
Komnata Tajemnic: unm_komnata_tajemnic
Pokój Życzeń: unm_pokoj_zyczen

W Pubie prowadzone są luźne rozmowy przy skrzeczącym bocie, w wielkiej sali odbywają się zabawy, w Gabinecie Rektora prowadzone są zebrania. Pozostałe pomieszczenia służą do prowadzenia zajęć oraz przeprowadzania olimpiad, konkursów itp.

Dodatkowo każdy wydział na swój pokój wspólny:
Pokój wspólny Wydziału I: unm_tajniki_wrozbiarstwa
Pokój wspólny Wydziału II: unm_tajemnica_natury
Pokój wspólny Wydziału III: unm_kunszty_czarodziejskie
Pokój wspólny Wydziału IV: unm_wiedza_aurorska

Jeżeli jesteś już na czacie, a chcesz zmienić pokój, wystarczy wpisać
/join nazwapokoju, np.
/join unm_biblioteka
i przycisnąć enter. Automatycznie teleportujesz się do wybranej sali.

W przypadku wątpliwości, zawsze możesz się nimi podzielić z osobami przebywającymi na czacie, na pewno pomogą.

OPERATORZY

Operatorzy czuwają nad porządkiem w salach. Bardzo łatwo ich rozpoznać, obok ich nicku pojawia się czerwony znaczek, a jeżeli nie zmienią koloru, to automatycznie zaznaczeni są na czerwono. Pozostali nie mają dostępu do koloru czerwonego. Operatorami są prefekci naczelni oraz wykładowcy o stopniu co najmniej magistra (chyba że zawinili, wówczas funkcje operatora mogą im zostać odebrane). Możesz poprosić także o nadanie Ci koloru nicka.Nad prawidłowością działania UNM czuwa Rektor, którego wybiera Zarząd. Jeżeli Rektor odczuwa taką potrzebę, może mianować Prorektora, który podlega bezpośrednio Rektorowi. Na UNM istnieje również urząd Kanclerza. Zarząd, Rektor, Kanclerz oraz ewentualny Prorektor stanowią władze Uniwersytetu, a ich nazwiska możesz poznać klikając TUTAJ.

Tradycyjne domy obecne w Hogwarcie zastąpiono wydziałami, nad którymi czuwają mianowani przez Rektora dziekani. Dziekani wraz z Rektorem ustalają programy wydziałów. Dodatkowo każdy dziekan wybiera prefekta wydziału, który ma pomagać nowym studentom oraz stanowić pomoc dziekana. Prefekci naczelni mianowani są przez Rektora. Zakres obowiązków dostępny jest na stronie w STATUCIE UNM.

WYDZIAŁY
Na UNM istnieją 4 wydziały, na które zapisuje się zgodnie z preferencjami studenta oraz wolnymi miejscami. Owe wydziały to:
I. Wydział Tajników Wróżbiarstwa
II. Wydział Tajemnic Natury
III. Wydział Kunsztu Czarodziejskiego
IV. Wydział Wiedzy Aurorskiej
Dokładny spis zajęć obowiązkowych oraz dodatkowych znajduje się TUTAJ.

Student każdego z wydziałów musi uczęszczać na zajęcia obowiązkowe prowadzone w zakresie rozszerzonym. Od wykładowcy zależy, w jaki sposób owe zajęcia będą zaliczane. I tak:
I. Wydział Tajników Wróżbiarstwa ma dodatkowe zajęcia z wróżbiarstwa, starożytnych run, numerologii i astronomii
II. Wydział Tajemnic Natury - zajęcia z opieki nad magicznymi stworzeniami, zielarstwa, eliksirów i astronomii
III. Wydział Kunsztów Czarodziejskich - zajęcia z zaklęć, obrony przed czarną magią, transmutacji oraz historii magii
IV. Wydział Wiedzy Aurorskiej - zajęcia z eliksirów, zielarstwa, obrony przed czarną magią oraz transmutacji
Na zajęcia rozszerzone dla danego wydziału nie mogą uczęszczać studenci pozostałych wydziałów.

Nie wiesz, który wydział wybrać? Sprawdź naszą ofertę edukacyjną, klikając TUTAJJak się zalogować?
Aby się zalogować, najpierw musisz być zapisany. Zapisów na studenta dokonuje się TUTAJ. Po przyjęciu i zaakceptowaniu Twojego wniosku o przyjęcie, otrzymasz maila z numerem, tzw. ID. Klikasz na "ZALOGUJ SIĘ", wpisujesz nr ID oraz hasło, które wybrałeś przy zapisie.

Nagle zostałem wyrzucony z sali. Dlaczego?
Jest kilka powodów: problemy serwera chatu, kick lub ban. Przy czym te dwa ostatnie mogą być spowodowane zachowaniem lub posiadaniem błędnego nicka.

Ktoś ma mój nick. Co teraz?
Jeżeli nie możesz zarejestrować nicka, bo ktoś Cię ubiegł. Bardzo prosto to zmienić dodając podłogę np. zamiast Hermiona_Granger_I zarejestrować nick Hermiona_Granger_I_ lub Hermiona__Granger_I. Proste?

Nie otrzymałem maila z ID. Dlaczego?
To się zdarza. Jeżeli jesteś na liście studentów, a nie masz swojego numeru, napisz maila do Rektora bądź Prorektora, a najpóźniej w ciągu 48h otrzymasz swój numer ID. Ich dane znajdziesz na stronie na podstronie WŁADZ.

Ile czekać na rozpatrzenie wniosku o przyjęcie?
Zazwyczaj nie trwa to dłużej niż 48h. Jeżeli nie otrzymałeś maila, sprawdź, czy jesteś na liście studentów, bowiem maile mogą zawieruszyć się w sieci. Jeżeli jesteś na liście, patrz punkt wyżej. Jeżeli jeszcze Cię nie ma, musisz uzbroić się w cierpliwość - każdy dostaje odpowiedź.

Moich punktów nie ma w dzienniku. Dlaczego?
Wirtualny Świat Magii powstał przede wszystkim dla zabawy i nie można zapominać, że każdy z nas ma poza nim sporo obowiązków. Wykładowca ma 5 dni na dodanie punktów, także nie martw się, jeżeli dziennik nie pojawi się od razu. Po tym okresie brak punktów warto zgłosić np. Kanclerzowi.

Jak zdobywać galeony?
Każdy zdobyty punkt to jeden galeon. Możesz za nie kupować dobra na ul. Pokątnej.

Dlaczego wydalono mnie ze szkoły?
Każdy student ma obowiązek logowania się raz na 7 dni oraz zdobycia w ciągu tygodnia co najmniej 5 pkt., jeżeli nie spełniasz tych warunków, Władze uczelni mogą skreślić Cię z listy studentów.

Jeżeli nie ma tutaj odpowiedzi na Twoje pytanie, skorzystaj z działu pomocy.Jeżeli jesteś wykładowcą lub prefektem, znajomość poniższych podstaw jest dla Ciebie obowiązkowa. Poza tym rozdział ten powinni przeczytać wszyscy, którzy mają zamiar pisać newsy. Pamiętaj, że wszystkie newsy muszą być zgodne ze Standardami Pisania Newsów, które znajdziesz TUTAJ.

Ogólna zasada jest taka:
<znacznik> Tekst z zastosowaniem znacznika </zamknięcie znacznika>

Oto najpopularniejsze kody.

<b> Tak wygląda tekst z pogrubieniem <b>
Tak wygląda tekst z pogrubieniem

<i> Tak wygląda tekst pochylony <i>
Tak wygląda tekst pochylony

<u> Tak wygląda tekst podkreślony <u>
Tak wygląda tekst podkreślony

<s> Tak wygląda tekst przekreślony <s>
Tak wygląda tekst przekreślony

Odnośnik do strony zapisujemy tak:
<a href=adres strony> Nazwa pojawiająca się zamiast adresu </a>,
np. <a href=http://www.hogwart.edu.pl> Hogwart </a> w efekcie otrzymamy odnośnik: Hogwart

Rozmiar czcionki
<font size=x> Tekst pisany tą czcionką </font>
w miejsce x wstawiamy liczbę odpowiadającą rozmiarowi czcionki (np. -3, -2, -1, +1, +2, +3)

Kolor czcionki
<font color=kod koloru> Tekst pisany tym kolorem </font>

Do określenia kodu hex warto skorzystać z tak zwanego koła kolorów (ang. color wheel), dostępnego np. pod TYM adresem. Kod koloru to wartość, która wygląda tak:
#000000
przy czym zamiast 0 może być dowolna wartość z zakresu 0-9 i A-Z.


W tym przypadku kodem będzie #0044FF, który po wpisaniu do kodu
(<font color=#0044FF> Tekst pisany tym kolorem </font>)
zmieni kolor tekstu na taki.


W tym przypadku kodem będzie #75DE95, który po wpisaniu do kodu
(<font color=#75DE95> Tekst pisany tym kolorem </font>)
zmieni kolor tekstu na taki.


W tym przypadku kodem będzie #D400AA, który po wpisaniu do kodu
(<font color=#D400AA> Tekst pisany tym kolorem </font>)
zmieni kolor tekstu na taki.

Znaczniki specjalne
Na Uniwersytecie Nauk Magicznych zastosowanie mają również tak zwane znaczniki specjalne, napisane z myślą o szybszym kolorowaniu tekstu przy pomocy kolorów wydziałowych bądź koloru przypisanego wyróżnieniom ogólnym. Lista tych kodów to:

<tajniki> Wydział Tajników Wróżbiarstwa</tajniki>
Wydział Tajników Wróżbiarstwa

<tajemnice> Wydział Tajemnic Natury</tajemnice>
Wydział Tajemnic Natury

<kunszty> Wydział Kunsztów Czarodziejskich</kunszty>
Wydział Kunsztów Czarodziejskich

<rzemiosla> Wydział Rzemiosł Praktycznych</rzemiosla>
Wydział Rzemiosł Praktycznych

<wyroznik> Wyróżnik ogólny</wyroznik>
Wyróżnik ogólny

Pozioma linia
Aby ją uzyskać należy wpisać kod <hr>


Tekst wyśrodkowany
<p align=center> Tekst wyśrodkowany </p>

Tekst wyśrodkowany

Tekst wyrównany do lewej
<p align=left> Tekst wyrównany do lewej </p>

Tekst wyrównany do lewej

Tekst wyrównany do prawej
<p align=right> Tekst wyrównany do prawej </p>

Tekst wyrównany do prawej

Tekst wyjustowany
<p align=justify> Tekst wyjustowany </p>

Tekst wyjustowany
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vivamus dapibus justo a ex cursus finibus. Vivamus porta eros interdum cursus venenatis. Praesent ultricies aliquam ex, eu fringilla nisl dapibus fringilla. Fusce egestas hendrerit rutrum. Integer scelerisque lectus sed dolor semper pulvinar. Donec tempus, metus non tempor pharetra, erat nibh mollis est, eu vestibulum massa turpis nec diam. Mauris pulvinar lobortis pellentesque. Phasellus scelerisque turpis augue, aliquet scelerisque tellus condimentum non. Nullam vitae nibh condimentum, laoreet purus et, sollicitudin nisi. Donec imperdiet fringilla orci vel feugiat. Vivamus ac enim eleifend, pharetra lorem vel, fringilla metus. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae; Maecenas quis neque a purus commodo rhoncus.


Samouczek 3.5 został opracowany przez Asumay Renaldo-Brown na użytek UNM, część została zaczerpnięta z poprzednich wersji napisanych przez Solfa i Maxa Verde. Korektę tekstu wykonał Alan Moonstone
GRAPHIC DESIGN, HTML & CSS by Asumay Renaldo-Brown