Podręcznik do Historii Magii.

 

 

Podręcznik do Historii Magii ver. 2.0

 

Wydawca: Londyn. Esy i Floresy.

Spis tre¶ci.

 

Dzial I: Wiedza podstawowa

I. Wstep
II. Co to magia?
III. Magia w chrze¶cijaństwie i prehistorii
IV. Trochę o różdżce
V. Magowie
VI. Magia Religijna i ¦wiecka
VII. Symbole Magiczne
VIII.
Magia według mugoli

 

Dzial II: Pocz±tki ¦wiata Magii

I. Wstęp
II. Ludy Starożytne cz.1
III. Ludy Starożytne cz.2
IV. Ważne postacie w SM
V. Hogwart
VI. Inne szkoły magii
VII. Historia Quidditcha
VIII
. Rz±d Magiczny

 


 


Wstęp

Otworzyłe¶ pierwsza czę¶ć podręcznika, który przeprowadzi Cie po całej historii magicznej. Poznacie w jaki sposób powstała magia, kim byli Adam i Ewa, a w dodatku największe tajemnice Hogwartu. Na co czekasz? Szybko wybierz jeden z rozdziałów i kształć sie!
Co to magia?  
 


Co to magia?


Od pocz±tku istnienia ¶wiata sa na ¶wiecie ludzie zwani "czarodziejami" i "czarownicami". Osoby te obdarowane były zdolno¶ciami nadprzyrodzonymi dzięki, którym mogli uprawiać magie. Przez wieki studiowali magie aby pewnego dnia doj¶ć do jej perfekcji. Magia, co to wła¶ciwie jest? Magia to "siła" dzięki, której osoby, zdolne do zapanowania nad ni± mog± tworzyć rzeczy, uważane przez mugoli za niemożliwe. Wyróżniamy dwa rodzaje magii. Każda z nich ma inna charakterystykę i inaczej sie rozwijała na przestrzeni wieków.


Dwa rodzaje Magii


Biała Magia - Biała magia to magia dobra. Magia ta niesie pomoc. Magia ta wykorzystywana jest do uleczania rannych ludzi lub zwierz±t. Biała magia to harmonia wewnętrzna, zrozumienie i życzliwo¶ć dla innych. To otwarcie na glos Natury.

Czarna Magia - Czarna magia używana jest do złych celów. Przez lata praktykowali ja czarnoksiężnicy, którzy chcieli porostu Ľle. Czarna magia zwi±zana jest z demonami i potworami z za¶wiatów. W magii tej jakby oddajemy sie pod ich władze. Do czarnej magii można zaliczyć magie Voo-Doo.

Większo¶ć współczesnych magów należ±cych do zachodniego kręgu kulturowego żadnemu rodzajowi magii nie przypisuje kolorów, twierdz±c, ze magia jest tylko narzędziem, a sposób jej wykorzystania zależy tylko od woli maga, czarownika, szamana.Magia Niska i Wysoka


Magia Wysoka-wymaga wielu lat nauki i treningu, wielu wyrzeczeń i po¶więceń, nie każdy może zostać Magiem. Często przekazywana jest jako zdolno¶ci z pokolenia na pokolenie, otoczona jest tajemnica. Osławione "Księgi Cieni" to zaklęcia i rytuały spisywane przez czarownice. Magia wysoka wymaga żmudnych ćwiczeń i wielu eksperymentów. Np. druidzi /kapłani celtyccy/swoje umiejętno¶ci magiczne kształcili przez około 20 lat, zanim z ucznia mogli zostać mistrzami.

Magia niska- nie wymaga szczególnych uzdolnień, to rzucanie uroków, złych życzeń, itd. To różnego rodzaju "szeptuchy", babki zamawiaj±ce uroki. To również znane nam z opowie¶ci "babki" odbieraj±ce mleko krowom, zamawiaj±ce grad i deszcz lub posiadaj±ce tzw. "złe oko".

Magia w chrze¶cijaństwie i prehistorii
 Magia w chrze¶cijaństwie


Adam i Ewa - dwa mugole, które zostaly nabrane przez pierwszego w swiecie animaga. Zerwali zakazane jablko i przez to Bóg wygnal ich z raju. DIEGO DI ABLO (??) pierwszy animag na swiecie. Za czasów Adama i Ewy zyl w raju pod postacia weza. Pewnego razu po stanowczym zakazie Boga zblizania sie Adama i Ewy do zakazanego drzewa, Di Ablo podstepem zaczal przekonywac Ewe do zjedzenia jablka. Di Ablo przeszedl do historii jako pierwszy animag w swiecie czarodziejów, ale takze jako pierwszy czarodziej, który wykiwal pierwszych w swiecie mugoli. Niedlugo potem spotkal kobiete swego zycia Zewere. MOJZESZ (biblijny) - wedlug Egipcjan najpotezniejszy mag Egiptu: czarami sprowadzil na kraj plagi i wielkie nieszczescia oraz za sprawa magii zwyciezyl faraona i wyprowadzil swój naród "z domu niewoli" WRÓZKA Z Endor (biblijna) - byc moze przodkini czarownic pózniejszego sredniowiecza, doby odrodzenia i oswiecenia palonych na stosie ku uciesze chrzescijanskich diablów. Na prosbe króla Saula wywolala ducha Samuela, aby ten wyjawil mu przyszlosc. Zagniewany duch spelnil prosbe swego nastepcy i przepowiedzial mu smierc wnet po przegranej bitwie z Filistynami


Magia w prehistorii


Prehistoria to poczatkowy okres dziejów ludzkosci do mniej wiecej 3300 p.n.e., to znaczy do momentu, w którym przypuszczalnie wynaleziono pismo. Podstawowa trudnosc w badaniu religii prehistorycznych stanowi brak zródel pisanych. Badacze staja wobec milczacych zabytków przeszlosci: kosci, glazów ulozonych w szczególny sposób, grubo ciosanych figur kamiennych, malowidel naskalnych, narzedzi i innych pozostalosci, których funkcje i zastosowanie nie jest latwo rozszyfrowac. Dla przykladu: siekierka moze sluzyc do scinania grubszych galezi, ale moze sluzyc takze do rytualnego zabicia zwierzecia ofiarnego, lub nawet czlowieka; znalezione ludzkie szczatki mogly nalezec do kogos, kto zmarl w czasie batalii, ale mogly nalezec tez do ofiary jakiegos krwawego rytualu; naczynia moga pelnic niezliczone funkcje tak w zyciu codziennym, jak i w czasie magicznych obrzadków lub religijnych swiat. Interpretacja tych obiektów mozliwa jest na drodze analogii. Znaleziska zostaja umieszczone w kontekscie, który móglby rzucic swiatlo na ich pierwotne znacznie. Wyciagane wnioski maja jednak charakter hipotetyczny i ulegaja zmianie w miare rozwoju naszej wiedzy o najdawniejszej przeszlosci. Badania archeologów i innych naukowcoów dowodza, ze poczatków magii mozemy doszukiwac sie juz w epoce prehistorycznej.
Trochę o różdżce


Jak powstała różdżka?


Moze wygladalo to tak: Jaskiniowiec po straszliwej burzy szukal schronienia. Idac znalazl odlamana galaz, która zostala lekko przypalona od walniecia pioruna w drzewo. Galaz upapral blotem. Zaczal go ogladac z prawej i z lewej i - jak to sie spodziewac po osobniku malo rozumnym - dzgnal sie (najprawdopodobniej) w oko. Zdenerwowany zaczal wymachiwac "patykiem" i "jakims dziwnym sposobem" na koncu rózdzki zaiskrzyl ogien. I tak zostala wynaleziona nie tylko rózdzka, ale takze ogien i pierwsze zaklecie, ale oczywiscie jaskiniowiec nie zrozumial, co wlasnie zrobil. Po wielu latach to zaklecie nabralo normalniejszego ksztaltu. Historia oczywiscie nie moze byc w stu procentach potwierdzona. W czasach najdawniejszych maja swój poczatek wszelakie wierzenia religijne. Pozostalosci po dawnych ludziach wskazuja na stosowanie rytualów. Wtedy magia wygladala troszke inaczej, byla integralna czescia zycia czlowieka. Byla powszechnie akceptowana i zdawano sobie sprawe z jej istnienia. Nie trzeba bylo tego zjawiska ukrywac, tak jak to dzieje sie od sredniowiecza do teraz. Dzialo sie tak najprawdopodobniej dlatego, ze ludzie nie zdawali sobie z potegi magii i ci, którzy sie nia nie poslugiwali nie mieli powodu, by sie jej bac.
 


Tworzenia Różdżki


Nad tworzeniem jednej rózdzki schodzi magikowi wiele czasu. Jest to proces wymagajacy bardzo wielkiej dokladnosci gdyz w przypadku pomylki rózdzka nigdy juz nie zadziala poprawnie.  Wszystko zaczyna sie od zródla Sekretis znajdujacego sie tam gdzie, co roku przybywaja z calego swiata producenci rózdzek. To wszystko osnute jest wielka tajemnica, slyszano tylko, ze miejsce to nasycone jest tajemniczoscia. Podobno wyglada jak kraina basni, o jakiej nawet nam sie nie snilo. Niektórzy mówia nawet, ze jest to miejsce gdzie swiat mial swój poczatek, jednak czy to fakt czy legenda nie dane nam jest wiedziec.  Po odwiedzeniu tej cudownej krainy magik wraca z "przepisami" na nowe rózdzki a skad je ma znowu mozemy sie tylko domyslac. Niektórzy twierdza, ze po wypowiedzeniu magicznej formuly jezioro mówi magikowi o wszystkim. Przejdzmy jednak do konkretów, otóz po powrocie do domu magik zbiera przy sobie najlepszych czarodziei, ministerstwa i nie tylko, którzy maja za zadanie odszukac magiczne przedmioty i przyniesc wskazane skladniki. Kiedy juz otrzyma te wszystkie niezbedne surowce, zwoluje do siebie najwybitniejszych magów, zajmujacych sie zakleciami. W tym momencie dochodzi do najwazniejszego zajecia w tym calym procesie: czarodziejowi zamykaja sie na wiele tygodni w pieknych komnatach skad nie wychodza. Jedzenie dostarczaja im specjalnie do tego przeznaczeni sludzy. Zamknieci w komnatach czarodzieje tworza swe dzielo, które w przyszlosci zablysnie w rece niejednego czarodzieja. Dzielo, które bedzie czynilo dobro i zlo, bo z tych dwóch rzeczy tak trudno wyeliminowac te druga.
Najpierw na odpowiednio wyrzezbione "patyki", których sztuka jest tak kunsztowna, ze zaden mugolski mistrz jej nie dorówna, rzuca sie najprostsze zaklecia. Kolejnym etapem jest umieszczenie we wnetrzu powstajacej rózdzki jej rdzenia. W jaki sposób jest tam umieszczany, to równiez tajemnica. Potem zanurza sie je w zlotym proszku zwanym bene (z lac.) czyli dobrze. Po tym etapie nastepuje dziesiecio-dniowe suszenie. Nastepnie rzuca sie na nie zaklecia, które maja coraz wieksza moc. I tak po wielu tygodniach gotowa rózdzka pojawia sie w sklepie np. Pana Olivandera, po to by zglosil sie po nia w odpowiednim czasie, odpowiedni czarodziej. Jednak na temat tego jak rózdzka sama wybiera sobie wlasciciela, nie wiemy nic.

Magowie


Mag, czarownik, szaman - osoba parajaca sie magia. Stosuje róznorakie gesty, zaklecia, wypowiada inkantacje i wykonuje inne czynnosci rytualne majace dac mu wladze nad silami nadnaturalnymi, które wedlug jego przekonania dadza mu moc zmiany rzeczywistosci. Takze osoba pelniaca funkcje religijna polegajaca na sformalizowanej i instytucjonalnej wiezi ekstatycznej z istotami nadludzkimi, duchami przodków, demonami lub bogami. Niektórzy magowie odrzucaja tradycyjne rytualy na rzecz technik zainspirowanych psychologia czy NLP. Brak mozliwosci stwierdzenia powiazania miedzy zastosowanym srodkiem a ewentualnym efektem powoduje jednak, ze skutecznosc dzialan magicznych i istnienie postulowanych przez nia sil nadnaturalnych pozostaje w sferze wiary. Mag byl kaplanem-astrologiem Zoroastryzmu, religii starozytnej Persji. Najbardziej znanymi z nich sa niewatpliwie Trzej Medrcy o których dowiedziec mozemy sie z Biblii � w oryginale sa to wlasnie Magowie. Ich pochodzenie wywodzi sie czasem (ze wzgledu na nazwe) od czlonków starozytnego plemienia Magów, wchodzacego w sklad iranskiego ludu Medów

 Magia Religijna i ¦wiecka


Magia religijna


We wczesnych spoleczenstwach religia i magia byly od siebie zalezne. Wielu bóstwom oraz duchom przypisywano nadludzkie moce. Za pomoca czarów chciano nimi kierowac, ci ludzie, którzy to czynili byli kaplanami (mugole) oraz magami (czarodzieje). Budowano im swiatynie i zbierano sie na ceremoniach, aby móc te moce wykorzystac. Kaplan czesto staral sie zwolac boga na ziemie, ale nigdy mu sie to nie udalo. Tylko mag potrafil przywolac boga... Oczywiscie, tylko w przenosni...Juz w starozytnosci ludzie czcili jakis swoich bozków. W swiatyniach oddawali im przez kaplanów czesc. Malo kto wiedzial, ze owi kaplani posiadaja zdolnosci magiczne. Kaplani straszyli przecietnych ludzi "gniewem" bozym. Gdy ludzie nie sluchali slów kaplanów i nie oddawali im darów, kaplani prostym zakleciem wywolywali susze lub cos równie paskudnego. Oczywiscie wina "spadala" na "bogów". Ten rodzaj magii nie zmienil sie duzo na przestrzeni wieków. Przez stulecia magia religijna zanikala, odgrywajac coraz to mniejsza role. Ostatecznie zanikla w IX wieku.
 


Magia swiecka


Magia swiecka rozwijala sie bardziej gwaltownie niz religijna, choc jej rozwój zaczal sie dopiero w sredniowieczu. Spolecznosc czarodziejska bardzo sie rozrosla, dlatego nie wszyscy magicy mogli byc kaplanami. Dlatego zaczeli sami eksperymentowac czarami i postanowili sie ujawnic. To byl powazny blad. Normalni ludzie (znani bardziej jako mugole) przestraszyli sie rzeczy, których nie rozumieli, i których nie potrafili sobie wytlumaczyc. Zaczeli palic wszystkie osoby, które w jakikolwiek sposób odbiegaly od "normalnosci". Cierpieli na tym glównie oni sami, poniewaz rzadko udawalo im sie schwytac prawdziwego czarodzieja. Z biegiem lat, stuleci czarodzieje byli coraz bardziej biegli w sztuce poslugiwania sie czarami. Wielcy czarodzieje pozakladali swoje szkoly, w których postanowili ksztalcic nowe dzieci, które wyjawialy czarodziejskie zdolnosci. Do wiekszosci takich szkól przyjmowano tylko te dzieci, które mialy za rodziców czarodziei. Powstal w tym czasie brzydka nazwa "szlama". Bylo to obrazliwa nazwa osób o magicznych zdolnosciach, ale urodzonej w rodzinie mugoli (ojciec i matka byli mugolami). Tak wiec dzieci zglebialy tajniki magii pod okiem wyksztalconych, doroslych czarodziei.
Symbole Magiczne


Symbole magiczne


Symbole magiczne towarzysza czlowiekowi od zarania dziejów. Juz na rysunkach naskalnych mozemy znalezc róznego rodzaju symbole o charakterze magicznym. Mialy one za zadanie odstraszac zle moce, badz przyciagac dobre. Rysowano je na nagrobkach, umieszczano przed wejsciem do domostw, ba - nawet tatuowano! Do najbardziej znanych, niejako uniwersalnych symboli magicznych zaliczyc mozemy krag, krzyz, pentagram i heksagram.

Kr±g - to podstawowy symbol magiczny, jego zakreslenie to odzwierciedlenie granic kosmosu, a raczej jednego z kosmosów. Krag najlepiej definiuje zamknieta przestrzen. Oddziela maga i jego obszar bezposredniego dzialania od reszty swiata, wyznacza niejako obszar ochronny, gdzie zle moce nie maja zadnego dostepu. Krag, jak i pozostale symbole, obecny jest we wszystkich kulturach. Na obrysie kregu budowano budowle mieszkalne i sakralne. Najprawdopodobniej ma to zwiazek z mitycznym wrzecionem czasu snujacym nic ludzkiego przeznaczenia, nalezacym do królowej Omfale. Slowo "cyrkiel" oznaczajace krag pochodzi od imienia czarodziejki Kirke (Circe) z Odysei Homera. W kregu odbywane byly sady plemienne, narady, i to zarówno wsród plemion slowianskich, jak i np. wsród Indian. Na plaszczyznie czysto fizycznej zakreslamy krag pokazujac, ze to miejsce jest nasze. Ma to odzwierciedlenie np. w zabawach dzieciecych. Krag to równiez slonce. Okragly Stól z legendy o królu Arturze tez mial wymowe magiczna, nikogo nie wywyzszal, wszyscy siedzieli jeden obok drugiego.

Krzyż - to drugi z podstawowych symboli magicznych. Jego powstanie jest chyba tak stare jak gatunek ludzki. Krzyz pochodzi z czasów znacznie wczesniejszych niz chrzescijanstwo. Obecny byl od zarania dziejów we wszystkich kulturach. Jako znak ochronny stawiany byl np. na polach, gdzie mial zapewnic obfite zbiory, i ochronic przed szkodnikami. Czesto umieszczano na nim figure ukrzyzowanego króla, zlozonego w ofierze. Plemiona afrykanskie stosowaly skrzyzowane galezie jako ochrone przed zlymi duchami. Skrzyzowane np. wlócznie bronily dostepu do wladcy, czy do domostw. Krzyz wystepuje równiez w starogermanskich znakach runicznych. Tzw. swastyka, zlamany krzyz to znak okreslajacy slonce, uzywany przez plemiona indianskie.  Swastyki uzywaly równiez indoeuropejskie ludy Persji i Indii. Krzyz byl symbolem babilonskiego boga Bela, tyryjskiego Dumuzzi, odpowiednika Tammuza, nordyckiego Odyna, i greckiego Dionizosa. W Babilonie i Asyrii krzyz byl symbolem boga slonca. Od imienia chaldejskiego boga Tammuza, laczy sie krzyz z litera tau .Pierwotnie mial ksztalt litery X, pózniej T z obnizona nieco poprzeczka. Egipski "Klucz Nilu" wygladajacy jak T z "petelka" u góry oznaczal zycie. W celach religijnych krzyza uzywaly równiez cywilizacje Majów i Azteków. Rzymianie równiez poslugiwali sie krzyzem, Juliusz Cezar umiescil krzyz na monecie ze swoja podobizna. Bachus, rzymski bóg, przedstawiany byl z opaska na glowie. Na opasce widnialy liczne krzyze. Krzyza uzywali równiez Celtowie. Zazwyczaj krzyz wiazany byl z wszelkimi formami kultu sil przyrody ? ogien, slonce, zycie. W ciagu wieków pojawilo sie wiele form krzyza - okolo 400.

Pentagram - pentagram, podobnie jak i krzyz wystepuje we wszystkich niemal kulturach, niemal od czasów prehistorycznych. Pierwotnie pentagram byl symbolem bogini Kore ? Pradawnej Matki Ziemi, czczonej w czasach neolitu. Znany jest równiez jako Gwiazda Bogini Isztar, pózniej Gwiazda Izydy. Najstarszy chyba pentagram to znaleziony na pieczeci królewskiej, w prastarym sumeryjskim miescie Ur, liczacy okolo 3500 lat.  Babilonczycy rysowali pentagram na pojemnikach, w których przechowywali zywnosc. Mialo to zapobiec psuciu sie zywnosci i niszczeniu jej np. przez zle moce. Dzialalo! Celtowie na dlugo przed Chrystusem czcili pentagram jako znak bogini podziemi ? Morgany. Z kolei mistycy pitagorejscy uznali pentagram za symbol doskonalosci, kojarzac go ze zdrowiem i zyciem. Pentagram to równiez symbol 5 ran Chrystusa ? po 2 na nogach i rekach, oraz rana w boku. Uznany zostal za symbol prawdy i religijnego mistycyzmu. Swiadczyc o tym moze nazwanie pentagramu Gwiazda Trzech Króli i Gwiazda Betlejemska. Dopiero Swieta Inkwizycja uznala pentagram, a zwlaszcza jego odwrócona wersje za znak mocy szatanskich, kojarzac jego odwrócona wersje z wizerunkiem glowy kozla, badz diabla Bafometa. Mieli go rzekomo czcic Templariusze. Podzial na dobre i zle pentagramy przyjal sie za sprawa bylego ksiedza, Alphonse Luisa Constansa, bardziej znanego jako Eliphas Levi, czlonka Zakonu Zlotego Brzasku.  Tymczasem odwrócony znak pentagramu to symbol Rogatego boga, malzonka bogini Matki, niemajacego nic wspólnego z diablem, szatanem, itd. Idee odwróconego pentagramu jako diabelskiej gwiazdy wykorzystal twórca satanizmu Anton Szandor LaVey, tworzac Biblie Szatana i bylo to zastosowanie komercyjne. Teraz odwrócony pentagram kojarzony jest z satanizmem. Piecioramienna gwiazda symbolizuje czlowieka ? rece, nogi glowa, zas kolo zakreslone dookola znaku to bariera ochronna.  Pentagram uznawany jest takze za odwieczny, prastary symbol magii. Jego piec wierzcholków ma bardzo bogata symbolike: piec zmyslów, piec swiatów (fizyczny, eteryczny, astralny, mentalny i duchowy), piec zywiolów chinskich, cztery zywioly i duch górujacy nad nimi, 5 ran Chrystusa. Jest takze symbolem wielu bogów i bóstw m.in. w neopoganskiej religii Wicca. Pentagram pojawia sie takze jako oznaka wiedzacych, magów, "wyzej wtajemniczonych". Jesli z pentagramu buchal ogien uznawany byl on za symbol Astralnego Swiatla. Generalnie jest to mocny znak ochronny, wspólny dla wielu kultur i religii. W magii uzywany jest do przywolywania, badz odpedzania, o czym potem. Istotne jest to, ze pentagram jako symbol magiczny znany na calym swiecie wszystkim kulturom przetrwal do dzis jako jeden z najsilniejszych znaków magicznych.

Heksagram - Znak magiczny, równie chyba stary jak i wymienione wczesniej, heksagram pojawia sie równiez w wielu wierzeniach i kulturach, od hinduskich mandali poczawszy, poprzez wyobrazenia europejskie, do rzezb z Ameryki. Znak heksagramu w starozytnosci stosowany byl jako pieczec. W magii czesto kojarzony z egzorcyzmami. Heksagram laczy sie z judaizmem, co nie jest sluszne, gdyz do okolo XII wieku w literaturze judaistycznej nie ma nawet wzmianki o heksagramie. Pojawiaja sie one znacznie pózniej. Korzenie heksagramu siegaja az po daleki Wschód, gdzie znany byl jako Wielka Yantra, w tantryzmie i hinduizmie. Stanowil on tam polaczenie pierwiastka kobiecego z meskim, byl symbolem seksualnego zjednoczenia. Zydzi zas zaczerpneli go z pelna swiadomoscia jego seksualnej wymowy. Heksagram, jakkolwiek by o nim nie mówic, to polaczenie dwóch pierwiastków. Polaczenie przeciwstawnych zywiolów, obecne w wielu kulturach, to najkrócej mówiac odpowiednik znaku jin-jang, polaczenie przeciwienstw i panowanie nad nimi."" Polaczenie bieli i czerni, dobra i zla. To równiez polaczenie seksualnosci kobiecej i meskiej. Dwa zachodzace na siebie pionowo trójkaty równoboczne, skierowane ku sobie wierzcholkami, staly sie symbolem judaizmu, sa obecne nawet na fladze Izraela. To polaczenie pierwotnych sil symbolizuje tzw. jednosc w dwoistosci. Na poziomie duchowym heksagram jest symbolem równowagi, zrównowazonej boskosci w czlowieku. Heksagram jest jednym z silniejszych znaków magicznych. W magii, oprócz tego, ze pelni role uniwersalnego wrecz znaku magicznego, ochronnego, stosowany jest jako pieczec. Heksagramem pieczetuje sie wykonane rytualy. Czesto uzywany jest jako wzmacniacz efektów magicznych. Wykorzystuje sie go w róznego rodzaju bizuterii, talizmanach i amuletach, czego przyklad powyzej. Istotna sprawa jest, ze zarówno pentagram, jak i heksagram same w sobie posiadaja moc, robiac amulet nalezy je dodatkowo jednak "nasycic" wlasnymi energiami, wlasnymi wibracjami. Tylko wtedy jego magiczne dzialanie bedzie w pelni skutkowalo. Na plaszczyznie fizycznej polega to na tym, ze znak taki jak najczesciej nosimy przy sobie, oczywiscie po uprzednim rytualnym oczyszczeniu go. Czesto o nim myslac dostrajamy go do naszych wibracji. Przyniesiony prosto ze sklepu heksagram czy pentagram wymaga jednak indywidualnego dostrojenia.
Magia wedlug mugoli


Rozni mugole maja rozne zdania o tym czym jest magia, ale wieksza osob uwaza ze magia zwiazana jest z demonami i szatanem. Jedna z mugolskich encyklopedii podaje:

"Magie spotykamy wszedzie tam, gdzie przypadek czy wypadek oraz emocjonalne zderzenie sie nadziei i strachu rozwijaja sie na szeroka skale. Magia nie wystepuje natomiast tam, gdzie przedsiewziecie jest pewne, niezawodne i w pelni podlega kontroli racjonalnych metod i procesów technologicznych. Dalej, magie znajdujemy tam, gdzie w gre wchodzi niebezpieczenstwo. Nie znajdujemy jej natomiast, gdy poczucie absolutnego bezpieczenstwa calkowicie eliminuje zle przeczucia. Tu graja role czynniki psychiczne. Magia jednak pelni tez inna, bardzo wazna funkcje spoleczna. Jak staralem sie wykazac w innym miejscu, magia jest aktywnym czynnikiem organizacji pracy i jej systematycznego przebiegu. Jest tez zasadnicza sila, która reguluje przebieg gry. W zwiazku z tym kulturowa funkcja magii polega na wypelnianiu luk i uzupelnianiu tych bardzo waznych dzialan czlowieka, które nie zostaly jeszcze przez niego w pelni opanowane."

Mugole boja sie magii z powodu iz naprawde nie wiedza do czego jest zdolna i co moze uczynic. To dlatego czarownice byly palone na stosie w sredniowieczu i dlatego teraz czarodzieje sie ukrywaja, zeby nie stalo sie to samo co w sredniowieczu. 

DZIAŁ II

 Wstęp


Oto juz druga dzial Waszego podrecznika do Historii Magii. Tym razem o wiele wiecej nauki, ale przeciez poto jest ten podrecznik ;);) Od Ludow Starozytnych po Rzad Magiczny, czyli wszystko co powinniscie wiedziec na tym etapie szkoly^^ Zycze milego czytania xD
Ludy Starożytne cz.1Starożytny Egipt


Dolina Nilu w 3000 roku p.n.e. byla tarliskiem magii. Zadna starozytna cywilizacja nie byla tak przepelniona zainteresowaniem zmarlymi i zyciem pozagrobowym. Najbardziej wiarygodne zródla podaja, ze poczatków magii nalezy poszukiwac w Egipcie, pierwsze zaklecie, pierwsi magowie... Wszystko to wywodzi sie ze starozytnego Egiptu. Z hieroglifów, których Egipcjanie uzywali jako pisma wynika, ze egipska magia i religia byly blisko ze soba zwiazane. Bogowie egipscy, w przeciwienstwie do tych z innych kultur, powierzyli ludzkosci wiedze magiczna. (Dla porównania: wg greckiej mitologii tytan Prometeusz - jego imie oznacza "przewidujacy" - musial oszukac bogów, aby zdobyc dla ludzi ogien, symbol zycia i wiedzy!). Wg egipskich wierzen magia zostala stworzona w postaci boga Heka tuz po stworzeniu swiata. Imie Heka stalo sie slowem oznaczajacym "magie". Slowo to zostalo przejete przez Greków, którzy nadali mu grecka pisownie i wymowe. Tak powstalo slowo mageia, od którego wywodzi sie slowo uzywane obecnie w wiekszosci jezyków europejskich. Thot, najwyzszy wladcadomu zycia i pierwszy wtajemniczony byl bogiem lecznictwa - które w starozytnych kulturach bylo zawsze powiazane z czarodziejstwem - a takze astronomii i matematyki. Przedstawiano go czesto z piórem i twierdzono, ze jest autorem tajemniczych ksiag odslaniajacych sekrety alchemii i wiedzy o wszechswiecie. Podobno jedna z tych ksiag zostala zapieczetowana w zlotej szkatule i umieszczona ukrytej swiatyni. Ponadto Thot byl równiez opiekunem Boskiego Pisma, jak nazywano hieroglify. Egipcjanie gleboko wierzyli w skutecznosc czarów i zaklec. Czasami wymawiano magiczne formuly nad woskowa albo gliniana figurka osoby lub rzeczy, która chciano zaczarowac. Zaklecia te byly zazwyczaj uzywane do leczenia, ale znane sa tez mniej godne nasladowania sposoby ich wykorzystywania. Pewien czarodziej, Weba-aner, mial podobno przemienic w sadzie figurke krokodyla w zywe zwierze. Grozna bestia zabila obronce królowej-cudzoloznicy, po czym zostala z powrotem zamieniona w figurke. Inny kaplan-czarownik "wladal" wszystkimi królami za pomoca swych "magicznych mocy". Topil makiety swoich statków, powodujac w ten sposób zatopienie prawdziwych flot. Egipska magia byla jednak bardziej zwiazana z osobista swietoscia niz doczesnymi bogactwami. Wg tekstu zródlowego, "ten, kto jest kaplanem zywych... spelnia swoje zadania, nie oczekujac w zamian nagrody. Taki nauczyciel zyje prawdziwie poboznym zyciem." Z Egiptu wywodzi sie takze skarabeusz, zuk, którego zarówno uczniowie Akademii Magii jak i ich Absolwenci znaja bardzo dobrze (gdyz sa uzywane przy produkcji eliksirów). Skarabeusze (w Polsce nazywane poswietnikami) zbieraja i tocza kule nawozu, w których skladaja jaja. W starozytnym Egipcie to toczenie kul uznawane bylo za symbol ruchu Slonca, które toczy po niebie bóg-skarabeusz Chepri. Pózniej skarabeusze staly sie równiez symbolem niesmiertelnosci. Rzezbione w ksztalcie skarabeuszy amulety kladziono na sercu mumii, aby przygotowac je do drogi w zaswiaty. Do dzis skarabeusze sa popularnym motywem w jubilerstwie. Wiedza magiczna z uplywem czasu zostala zamknieta za wrotami swiatyni. To kaplani znali magie snu, hipnoze, jasnowidzenie, halucynacje, tworzyli amulety. Dlatego bylo to grupa bardzo szanowano w spoleczenstwie egipskim i stojaca prawie na równi z faraonem. W niektórych sprawach król nawet nie mógl decydowac bez pomocy kaplana [glównie boga Amona]. Zaklecie wywolujace smierc: Na czerwonych naczyniach lub figurkach z wosku przedstawiajacych jenców wypisywano wsród innych formul magicznych zyczenie "Niech umrze (imie)." Naczynie rozbijano, a figurki nakluwano szpilami i wsadzano do trumien. Los wrogabyl przesadzony. Egipcjanie znali równiez zaklecia zapalajace sciane, podpalajace ogien, a takze rozwineli astronomie. To wlasnie Egipcjanie odkryli wiele magicznych stworzen. Niestety, nie wszystkie ocalalydo dzis. Na przyklad skarabeusz, któy przez mugoli byl czesto utozsamiany z pospolitym zukiem gnojakiem. AISSUASI - czarodzieje egipscy
 


Mezopotamia


Równolegle do magii egipskiej rozwinela sie takze ta z równiny miedzy Tygrysem i Eufratem. W Mezopotamii rozegrala sie jedna z wielu bitew dobra ze zlem, Ea z Apsu. Ea poteznym zakleciem ostatecznie unicestwil swojego nieprzyjaciela. To wlasnie tam potezny Marduk zniszczyl i storzyl swoja szate na nowo zakleciami, gdyz chcial udowodnic swoja wartosc. W Mezopotamii czesto wystepowaly opetania. Dlatego bardzo rozwinieta galezia magii byly zaklecia egzorcystyczne. Opetanie objawialo sie czesto cielesna choroba, która wyleczyc potrafil jedynie szanowany mag-egzorcysta. Co do wrózb... "Gdy aureola otacza ksiezyc, a Mars znajduje sie wewnatrz niej,dojdzie do pomoru bydla - [miasto] Abbaru straci na znaczeniu" - mówi wrózba z babilonskiej tabliczki. Jak wiec widac wrózbiarstwo zwiazane bylo glównie z astrologia. Inna popularna metoda przewidywania przyszlosci bylo odczytywanie przyszlosci z organów wewnetrznych. Hepatoskopia to okreslenie uzywane dla okreslenia wrózenia z wygladu watroby. Dlaczego z watroby a nie np. z serca? Poniewaz jest to organ wytrzymalszy i bardziej intrygujacy niz inne. Oczywiscie nie trzeba bylo wycinac sobie watroby ;). Wrózylo sie zorganu ofiarnego zwierzecia, zwykle owcy. Hepatoskopia wymagala lat nauki. Specjalistyczne tekstyzostaly zapisane pismem klinowym.
 


Persowie


Uwaza sie, ze wysoka magia narodzila sie w Persji, a pierwszymi magami byli kaplani Zaratustry, choc nie ma tu pewnych danych. Bywalo, ze tych kaplanów, medrców wiazano z przedstawionymi przez sw. Mateusza magami, którzy, kierujac sie jakas tajemnicza gwiazda, mieli przybyc ze Wschodu do malego Jezusa. Dzis w dalszym ciagu toczy sie debata, kim mogli byc ci magowie. Wedlug wspólczesnej wiedzy o Ewangelii jest to midrasz, czyli pewna opowiesc, obrazowo ilustrujaca to, co sw. Lukasz wyrazil w sposób bardziej abstrakcyjny slowami Symeona: Moje oczy ujrzaly (...) swiatlo na oswiecenie pogan (Lk 2, 30-32). Magowie ci reprezentuja wiec rozmaitych medrców, którzy przybyli zlozyc poklon Chrystusowi. Natomiast mag w starozytnej Persji zajmowal sie równoczesnie magia i astrologia. Kaplani ci zajmowali sie objasnianiem slów i prorokowaniem, zas w czasie ceremonii ofiarniczych spiewali piesni o narodzinach bogów. Wiedza oraz umiejetnosci kleru perskiego okreslane byly mianem 'magii' (mageia) Z Persja kojarzy sie na pewno Zoroaster, in. Zaratustra, który jako jeden zpierwszy odkryl historie Rónowagi. Tej historii jednak nie bedziemy tu przytaczac, gdyz nie moze ona zostac spisana w calosci. Jest znana tylko bardzo nielicznym magom.
 


Angakokowie


W mitologii eskimoskiej czarownicy posiadajacy wiedze tajemna, dzieki której potrafia przeblagac grozne niezbadane moce, a nawet im rozkazywac. Odbywali rytualne podróze na dno morskie i planety w celu zaskarbienia swojej spolecznosci lask i dobrodziejstw ducha przyrody ZYDZI BAAL SHEM (Pan Imienia) - w tradycji zydowskiej ten, kto poznal wlasciwe imie Boga, posiadal wielka tajemnice: mógl wypowiadac je jako zaklecie i niczym sam Stwórca, ozywic martwa materie
 


Mongolia Beki


W tradycji mongolskiej astrolog i wrózbita, opiekun kultu
 


Czojdzin


W Mongolii lama - wrózbita, medium ekstatyczne, któremu podczas seansu duchy opiekuncze przekazuja wiedze oraz informuja o majacych nastapic wydarzeniach
 


Polska Charakternik


W dawnych wierzeniach polskich czarnoksieznik poslugujacy sie charakterami, czyli znakami magicznymi, najczesciej w celach zloczynnych
 

 

Majowie Chilam


Kaplan starozytnych Majów, opiekun kultu
 


Curaca


Czarownik puszczanskich plemion w Ameryce Poludniowej. Gromadzi tradycyjna wiedze Indian, zajmuje sie wieszczeniem, kontroluje tajemne sily przyrody, unicestwia wrogich swojemu ludowi czarowników

Ludy Starożytne cz.2
Cyganie Czowala


W wierzeniach Cyganów wegierskich szamanka - opiekunka kultu, wrózbitka i znachorka PIERWSZE SZKOLY MAGICZNE Wielkim przelomem w dziejach czarodziejstwa bylo powstanie pierwszej szkoly, w której nauczano magii. Powstala ona w XXXII w.p.n.e. W starozytnej Grecji, a dokladniej w poblizu Sparty. Nauczano tam eliksirów, zaklec i transmutacji. Szkola ta nosila nazwe ?wiatowej Szkoly Sztuk Magicznych i przez wiele setek lat byla jedyna taka instytucja. Dopiero w VII w.p.n.e. Powstala nowa szkola - Cielenterre, na terenie obecnej Francji. Niestety istniala tylko przez 52 lata, bo rozpetala sie wielka wojna miedzy mugolami a czarodziejami. Zamknieto Do konca starozytno?ci panowal pokój miedzy magicznymi i niemagicznymi.
 


Aborygeni


ch magia opierala sie na wierze w istnienie jednorodnej, poteznej sily wypelniajacej caly wszechswiat. Energie ta zwali 'mana'. Tworzyli rózne magiczne przedmioty, które gromadzily ta energie. W tej kulturze istnialo tabu, któego przestrzeganie zabezpieczalo przed utrata many. Pojecie tabu zostalo przejete przez mugoli i czesto dzis jest blednie stosowane. Do najwazniejszych tabu u aborygenów nalezaly zakazy: kazirodztwa, zabójstwa, zjadania nieczystych potraw, dotykania nieczystych ludzi i przedmiotów.
 


Hetyci


Celem obrzedów magicznych u Hetytów bylo poznawanie rzeczywistosci i pozyskanie mozliwosci jej modyfikowania. Magie stosowano np. w przypadku ciezkiej choroby. Wazna role w tego rodzaju magii odgrywala tzw. starucha, czyli doswiadczona kobieta. Wazna role odgrywaly slowa. Hetyci znali zarówno magie biala, jak i czarna, szkodliwa. Znaczna czesc tekstów magicznych stanowia notatki wrózbiarzy.
 


Tybet


Calkowiecie odmienny rodzaj magii. W tej ksiazce nie zostanie poruszony. Tu rozwinal sie animizm. Duchy wystepuja na calym swiecie, ale tu podzielono je na 3 kategorie: duchy przodków, duchy miajsca i duchy przyrody. Duchy byly scisle zwiazane z magia birmanska.
 


Aztekowie


Ten lud z Meksyku wrózyl z wnetrznosci pelikana [hepatoskopia]. KODI Bylo to plemie z Mniejszych Wysp Dunda w Indonezji, które róniez wrózylo z wnetrznosci kurczaka.
 


Talia


Ludy italskie poddawaly sie czestym praktykom oczyszczajacym. Stworzyli równiez wiele zaklec i amuletów. Wrózyli równiez z lotu ptaków.
 


Grecja

 

 Autorzy wielu zaklec i przedmiotów magicznych, czesto przechodzacych w posiadanie mugoli. Nie szczedzili równiez róznego rodzaju klatw. Popularna w starozytnej Grecji byla hepatoskopia. Platon "nadal osobowosc" zywiolom, tzn. odkryl ich potencjal i zwiazki. Zajmowal sie równiez astrologia, jako odzwierciedleniem zycia ziemskiego. Tu odkryto pierwsze wlasciwosci planet i tworzono horoskopy. "Tetrabiblos" ("cztery ksiegi") Klaudiusza Ptolemeusza z Aleksandrii bylo "biblia" astrologii. Ptolemeusz zyl ok.85-115 n.e. Grecy humorom ciala przydzielili metale, ziola, czesci ciala, pojedyncze narzady, rodzaje wydzielin, a potem przypisywali planetom. W Grecji najprawdopodobniej takze powstala rózdzka. Istanial róniezrytual "przyszpilania" wroga. [patrz EGIPT] Starozytni Grecy slyneli równiez z licznych wyroczni. Jedna z najslynniejszych znajdowala sie w Delfach. Do Grecji magie orientalna przyniósl Ostanes towarzyszacy perskiemu królowi Kserksesowi w wyprawie wojennej przeciw Grekom w 480 r.p.n.e. Patronka praktyk magicznych w Grecji byla tajemnicza Hekate - bogini zmarlych i upiorów, mistrzyni czarów, opiekunka czarownic. Wierzono ze noca odbywa ona powietrzne jazdy razem z orszakiem demonów, poprzedzona gromada czarnych psów. Jest wysoka, ma wezowate wlosy ma pochodnie w lewej rece a miecz w prawej. W II w.p.n.e. zostal opisany pierwszy zabieg magii milosnej. W Grecji istnialo wiele rodzajów czarodziejów np. goeci (goetes), nazwani tak od wycia i dzikich krzyków, jakimi wymawiali swoje zaklecia. Czarodzieje ci nie byli zbyt lubiani wierzono ze to oni rzucali wszystke zle uroki. Czarodzieje ci tez za piniadze dostarczali trucizny i talizmany. Starozytni Gracy znali tez astrologie. Byl to rodzaj magii, która mieli wynalezc Chaldejczycy. Nazwa "Chaldejczyk" oznaczala w grecji astrologa, a wiec maga odczytujacego z gwiazd przyszle losy ludzi i narodów. Najbardziej znanym astrologiem byl Berosus to on zalozyl szkole astrologi i wrózbiarstwa na wyspie Kos. Atenczycy bardzo go cenili.
 


Etruskowie


Do zadnego przedsieziecia publicznego czy prywatnego nie przystepowano bez zasiegniecia porady u wrózbiarza. Orzekal on o przychylnosci bogów. wrózono z wnetrznosci zwierzat, piorunów i lotu ptaków. Wiedza z poszczególnych dziedzin wrózbiarstwa byla zawartokolejno w ksiegach: libri haruspicini, libri fulgurales i libri rituales. Haruspikowie, czyli wrózbiarze cieszyli sie powazaniem w calym Rzymie (bo Etruskowie to przodkowie Rzymian :)). Etruskowie przyswoili hepatoskopie [patrz MEZOPOTAMIA] od Babilonczyków, lecz dopiero tutaj powstawaly pierwszeszkoly swiatynne uczace tego sposobu wrózenia. We wloskim muzeum mugolskim (Piacenza) mozemy ogladac naturalnej wielkosci model watroby wykonany z brazu znaleziony w etruskiej szkole.
 


Rzym


Rzymianie specjalizowali sie w magii praktycznej. Pliniusz opisal wiele leczniczych eliksirów. Wszystkie zasady tworzenia eliksirów, skladników, sposobu przygotowania bardzo przypominaja czasy dzisiejsze. Mimo tego wszystkiego, Pliniusz zaprzeczal istnieniu magii. Galen byl lekarzem, który równiez skomponowal wiele nowych eliksirów. Magia niszczycielska zgodnie z tzw. "prawem dwunastu tablic" - byla karana smiercia juz od V w.p.n.e. W 139 r.p.n.e. pretor Cornelius Scipio Hispalus skazal na wygnanie wszystkich astrologów. Niewiele to pomoglo. W I w.p.n.e. ludzi ogarnal szal wiec astrolodzy, madzy i jasnowidzowie stali sie popularni gdyz ludzie wierzyli ze po poznaniu przyszlosci beda mogli zapobiec nieszczesciom. W Rzymie tez pojawily sie pierwsze czarownice np. sybille (jak sadzono ogladal tajemnice losów przyszlych ludzi i swiata). Byly tez inne czarownice np. szpetna Erichto zawsze kojarzylo sie ze smiercia i zniszczeniem. W Rzymie odkryto wilkolaki i strzygi (tzw. wiedzmy w postaci ptaków dawniej wierzono ze porywaly trupy które potem zjadaly w swoich siedzibach).
 


Augur


W starozytnym Rzymie kaplan posiadajacy tajemnice wieszczenia ze znaków pochodzenia naturalnego: przelotu ptaków, zjawisk meteorologicznych itp. Eskimosi
Ważne postacie w SM


Orefusz - legendarny tracki spiewak, poeta, maz Eurydyki, zalozyciel i kaplan sekty religijnej, w czesci opartej na misteriach dionizyjskich, gloszacej powrót do czystosci ducha. Wieszcz, twórca pisma (jak chca jego czciciele). Podobno autor rozprawy o wplywie kamieni szlachetnych na zycie ludzi oraz traktatu o truciznach, a takze dziel o wiedzy tajemnej

Rhaisis (Arabia) - alchemik, pierwszy twórca kamienia filozoficznego. Niestety, wykorzystywal go tylko do tworzenia zlota, przez co mial wielu wrogów, a jego kamien zaginal.

Andros Niezwyciezony (starozytna Grecja) - twierdzi sie, zejako jedyny potrafil stworzyc patronusa wielkosci olbrzyma.

On Pho - starozytny slynny mag tybetanski, zalozyciel sekty noszacej jego imie Bon. Religia laczyla elementy szamanizmu i animizmu: kult zmarlych, wiara w demony itp.

Herpon Podly (in.Herpo Glupiec) - Starozytny Grek. Pierwszy znany twórca bazyliszka. Wezousty. Po wielu eksperymentach odkryl, ze gdy kurzego jaja podrzuconego ropusze wykluwa sie olbrzymi waz, który posiada niebezpieczne moce. BAKIS - autor slynnych przepowiedni, grecki wieszcz z Beocji (BAKIDZI - zwolennicy i uczniowie wieszcza Bakisa)

Hermes Trismegistos - legenda glosi, ze ten egipski król panowal przez 3226 lat. Byl najwiekszym alchemikiem wszech czasów. Podobno, gdy Aleksander Wielki wtargnal do Egiptu, znalazl Szmaragdowe Tablice trzymane przez mumie Hermesa spoczywajacego w Wielkiej Piramidzie w Gizie. Tablice zawieraly magiczne sekrety i wielu alchemików wieszalo ich kopie na scianach. Szmaragdowa Tablica, inaczej Tabula Smaragdina, jest prawdopodobnie najstarszym i najwazniejszym zachowanym tekstem alchemicznym. Trismegistos oznacza 'po trzykroc wielki'. jednoczesnie bóg i prorok, laczacy w sobie cechy greckiego Hermesa i egipskiego Thotha, boga madrosci. Mial on byc wynalazca pisma i wielu umiejetnosci zwiazanych z medycyna , astronomia i magia. Glówne zalozenie hermetyzmu glosi, ze wszechswiat jest jednoscia, której czesci pozostaja wspólzalezne. Rzadzace wzajemnymi stosunkami tych czesci prawa sympatii i antypatii mozemy poznac tylko dzieki boskiemu objawieniu. Hermetyzm i alchemia hermetyczna, obejmujaca system kosmicznych zwiazków (korespondencji, tajemnych zwiazków pomiedzy pozornie nie zwiazanymi ze soba zjawiskami zachodzacymi we wszechswiecie) legla u podloza wielu systemów magicznych. Do zwiazków z hermetyzmem przyznawalo sie m.in. Bractwo Rózokrzyzowe. Filozofia hermetyczna i dziela takie, jak "Corpus Hermeticum" mialy wielki wplyw na cala mysl renesansu. Alchemia hermetyczna interesowal sie takze m.in. C.G.Jung. ("Psychologia i alchemia").

Thanatos z Sakrenii (5342-81 pne)
- jeden ze znanych starozytnych Mistrzów Eliksirów. Wynalazl takie eliksiry jak Wieloskokowy, Uzdrawiajacy i Poprawiajacy Humor. Zmarl w wyniku przedawkowania nieznanej substancji. Przezmugolów ze stsarozytnej Grecji zostal wlaczony do panteonu bóstw jako bozek smierci. Nalezal do bóstw doli i spraw ludzkich. Najmniej czczonymi bogami byli wladcy piekiel i podziemia, od których zalezal los czlowieka po smierci. Byli nimi Hades i Tanatos.

Huang Ti (ok.2697-ok.2598 pne) - Zólty Cesarz. Póllegendarny zalozyciel cesarstwa chinskiego, filozof, wyznawca i szerzyciel taoizmu. Bohater - cywilizator, opiekun alchemii i rzemiosla oraz dawca sztuk wszelkich. Huang ti podal sposób na niesmiertelnosc w dziele o medycynie; wiedzial takze, jak otrzymywac zloto, gdyz w chwili polkniecia tabletki zapewniajacej niesmiertelnosc posiadl równiez tajniki alchemii.

LAGASZ (III tys.pne) - wladca sumeryjski, mag i kaplan, zalozyciel swiatyn.

Kalchas - kaplan i augur z Egei. W mitologii greckiej, syn Testora z Myken (lub Megary). Slynny wieszczek grecki, którego wrózby i przepowiednie mialy wielki wplyw na przebieg dzialan wojny trojanskiej: przepowiedzial czas trwania wojny, wyjawil przyczyne gniewu Apollina, wymyslil podstep z drewnianym koniem. Zwyciezony w sztuce wieszczenia przez Mopsosa umarl ze zmartwienia (lub odebral sobie zycie).

Mopsus (starozytna Grecja) - wrózbiarz, który pokonal jasnowidza Calchasa w pojedynku przepowiadania.

Kirke (starozytna Grecja) - zyla na wyspie Aeaea. Czarodziejka, uwodzicielka, kobieta pociagajaca ku sobie demonicznym czarem, femme fatale. Ekspertka w dziedzinie zamieniania zagubionych zeglarzy w wieprze.

HIRAM Z Tyru (969-936 pne) - król fenicki, wielki znawca rzemiosl i sztuki alchemicznej, wykonal dla króla Salomona spizowe kolumny i oltarz do swiatyni

Sybilla, czyli Michalda (V w. pne)
- prorokini z królestwa Saby, ofiarowala królowi Salomonowi trzy ksiegi (dziewiec wczesniej spalila, gdy król nie okazal nimi zainteresowania), w których zapisano rzeczy przeszle i przyszle swiata do Dnia Sadu Ostatecznego

Zoroaster/Zaratustra/Zaratusztra (ok.VII, VI w. pne) - pochodzil z Persji. Reformator religijny mazdaizmu(tak blednie nazywano zaratusztrianizm, zoroastryzm), prorok, cudotwórca, najwyzszy mag, dawca nauk tajemnych.

Assurbanipal (669 - 662 pne) - król Babilonii. Rozkazal wykonac spis imion bogów i demonów oraz sposoby wytwarzania amuletów i talizmanów, opisac obrzedy i rytualy magiczne (200 glinianych tabliczek z biblioteki króla znajduje sie w muzeum w Londynie)

Onomakritos (VI/V w. pne) - opisywal kamienie szlachetne, okreslajac ich nature oraz wlasciwosci lecznicze i magiczne

Merdys
- potezny mag na dworze Cyrusa Wielkiego (ok.599pne-529pne). Próbowal dokonac zamachu na monarche

Pitagoras (570-496 pne) - zalozyciel zwiazku swojego imienia o bardzo surowej regule, którego czlonkowie musieli przechodzic skomplikowane wtajemniczenia, a takze uczestniczyli w misteriach i obrzedach religijnych. Podstawa filozofii byla wiara w wedrówke dusz. Przyczyna wszechrzeczy byly liczby. Wiele wlasnych dokonan naukowych czlonkowie zwiazku przypisywali swojemu mistrzowi

Ostanes (pierwszy)
- z magia zapoznal sie na dworze króla Kserksesa (ok.517 do 465 pne), a nastepnie rozpowszechnil nauki tajemne na Peloponezie. Poslugujac sie przedmiotami magicznymi i wypowiadajac odpowiednie zaklecia, mozna zaklac demony i zmusic je do usluznosci, a takze skomunikowac sie z duchami zmarlych.

EMPEDOKLES z Agrygentu (483-424 pne) - wielki czarownik i cudotwórca. Posiadal moc spetywania i rozpetywania wiatrów, sprowadzania deszczu, odpedzania chorób, wskrzeszania zmarlych. Sam siebie uwazal za boga i zbawce ludzkosci i nakazywal skladac sobie ofiary

Platon (427-347 pne) - twórca teorii bytu i wiecznych idei, teorii wedrówki dusz. Istnieja dwa swiaty: rzeczy i idei, przy czym swiat rzeczywisty jest tylko obliczem swiata idei. Lad jest zasada budowy wszechswiata i jego wielki budowniczy, demiurg, swe dzielo tworzenia oparl na ideach. Na czele panstwa powinni stac filozofowie

Diagoras Z Melos - uczen Demokryta. Zaprzeczal istnieniu bogów, twierdzil, ze mitologia grecka sluzy otumanianiu ludu. Bedac w Egipcie przeszedl próby najwyzszych wtajemniczen. W swym dytyrambie wyszydzil praktyki kaplanów, oglaszajac, iz polegaja one na zrecznosci dekoratorskiej i aktorskiej, efektach pirotechnicznych i akustycznych i nie ma w nich nic nadprzyrodzonego. Za zdrade stanu zostal skazany na smierc (zdolal zbiec przed wykonaniem wyroku)

Ostanes (drugi)
- mag na dworze Aleksandra Wielkiego (356 - 323 pne). Rozpowszechnial wiedze tajemna i zajmowal sie uprawianiem sztuk magicznych

Berossos (ok.330-250 pne) - astronom, historyk i mag babilonski, twórca astrologii horoskopowej. Zalozyl szkole astrologiczna na wyspie Kos.

Sopater (285-246 pne) - neoplatonik. Wraz z Aidesiosem z Kapadocji zalozyli szkole pergamonska. Skazany na kare smierci przez Konstantyna I za uprawianie i nauczanie magii. Specjalizowal sie w magicznym zawiazywaniu wiatrów

Nechepso i Petosiris (II w. pne) - greccy astrologowie. Król i kaplan. Stworzyli wspólnie dzielo astrologiczne uwazane za najdawniejsze w starozytnosci

Lukrecjusz (97-55 pne) - filozof i poeta rzymski. Utrzymywal, ze w chwili smierci dusza oddziela sie od ciala i pozostaje posród zywych

 

DIOSKURIDES PEDANIOS (Iw.) - Grek w sluzbie cesarzy rzymskich, dzialal w okresie panowania Nerona. W pieciotomowym dziele "De materia medica" (0 substancjach leczniczych) opisal wlasciwosci ziól oraz mineralów

Bar Jezu, albo Elymas
- slynny mag z Cypru, prorok zydowski, razony slepota za sprzeciwianie sie naukom Pawla apostola APION Z Aleksandrii (Iw.ne) - przy pomocy sztuki czarnoksieskiej wywolal duchy, które wyjawily mu, skad pochodzil Homer, oraz kim byli jego rodzice. Swej rewelacji nigdy swiatu nie zdradzil

Apoloniusz z Tiany (I w.) - posiadal wielka moc czarnoksieska: latal w powietrzu, wskrzeszal zmarlych, pokonywal epidemie. Autor biografii Pitagorasa oraz ksiegi: O ofiarach i czarach

Szymon Mag (I w.) - jeden z twórców filozofii gnostycznej, uczen slynnego cudotwórcy Dositheusa. Uprawial magie za pomoca demonów, konstruowal myslace automaty, latal w powietrzu, leczyl chorych. Wspólzawodniczyl w czynieniu cudów z apostolami sw. Piotrem i sw. Pawlem. Wspólczesni uwazali go za wielkiego czarnoksieznika i cudotwórce, oddawali mu czesc boska. Wymieniany w Biblii i "Zlotej Legendzie"

Tiridades (I w.) - pokonany wladca Armenii, rezydent na dworze Nerona. Wtajemniczal cesarza w arkana sztuki magicznej, dokonywal krwawych rytualów z uzyciem ofiar ludzkich

Flawiusz Józef (37-103) - dowodzil, iz dusza moze odlaczyc sie od ciala podczas snu i wówczas jest w stanie ujrzec przyszle wydarzenia

Lutarch (45-125) - kaplan delficki. W swych dzielach przekonywal o istnieniu demonów: "De pythie oraculis" (0 wyroczniach pytyjskich), "De genio Sokratis" (0 geniuszu Sokratesa), "De lside et Osiride" (0 Izydzie i Ozyrysie). Demony zamieszkuja powietrze, wchodza w kontakt z czlowiekiem. Dwa potezne duchy - dobry i zly - ustawicznie zmagaja sie z soba, chcac zdobyc panowanie nad swiatem. Mniejsze zle i dobre duchy znajduja sie w ludziach. Po smierci czlowieka te zle wcielaja sie w zwierzeta

Locusta (ok.54) - slynna trucicielka, zajmowala sie czarna magia. Pozbawila zycia Brytanika i Klaudiusza, usilowala otruc Nerona. Zostala stracona w czasach imperatora Galby.

Lukian (120-180) - filozof, pisarz, satyryk, wyszydzal wiare w magie i zabobony, udowadnial magom i czarnoksieznikom, ze czynia oszustwa. Autor "Philopseudes e Apiston" (Niedowiarek albo milosnik bzdur)

Lucjusz Apolejusz z Madaury (125 ne(?)) - kaplan kultu cesarza w Kartaginie. 0 magii i czarnoksiestwie pisal w slynnych "Metamorfozach albo Zlotym Osle", o czarach w "Apologii". Magia jest sposobem porozumiewania sie z bóstwami, dzieki którym mozna osiagnac rozmaite cele. Wytwarzal filtry milosne i talizmany. Do praktyk magicznych uzywal zwierciadel, krysztalów oraz ziól. Autor traktatu: "0 bóstwie opiekunczym Sokratesa". Wywarl wplyw na rozwój demonologii chrzescijanskiej (zob. sw. Augustyn)

Gandalf Tylor (150-178) - bardzo mlody chlopak, który odkryl dwa zaklecia Niewybaczalne (Imperio i Avada Kedavra). Zostal zabity przez zbójów, którzy wtargneli do jego mieszkania i wypróbowali nowo odkryte zaklecie Avada Kedavra na mlodziencu.

Sakkas Ammonios (ok.175-242) - neoplatonik. Utrzymywal, ze w okreslonych warunkach dusza moze oddzielic sie od ciala podczas kontemplacji oraz we snie

Plotyn (204-269) - nawiazujac do metempsychozy Platona opracowal system teorii emanacji, a za Filonem Aleksandryjskim stworzyl koncepcje ekstazy. Autor m.in. "Enneady", "0 ofierze i magii", "0 naszym daimonionie opiekunczym". "Demony natomiast to istoty powietrzne oraz ogniste, które podobnie jak dusze moga bladzic za sprawa dokonanej sztuki magicznej, gdyz w jednej swej czesci duszy sa bezrozumne".

Porfiriusz (233-304) - autor "0 zyciu Plotyna". Opisal walke na magie Plotyna z Olimpiuszem, dowodzac, ze daimonion jego mistrza byl pochodzenia boskiego i dlatego zwyciezyl slabszego rywala

Jamblich (264-339) - uczen Porfiriusza: kierowal neoplatonska szkola syryjska. Czynil badania nad teurgia poszukujac odpowiedzi, dlaczego demony sa posluszne zaklinajacym je magom. Autor "O misteriach Egipcjan". Opisywal zjawisko hipnozy, nauczal teorii emanacji, analizowal sny wieszcze. Uwazany byl za proroka i cudotwórce. Uprawial magie, latal w powietrzu, porozumiewal sie z demonami

Zosinos z Panapolis (III/IV w.) - twórca najwiekszego dziela alchemicznego, 28 tomowej "Encyklopedii Alchemii", niestety prawie cale dzielo zniszczono. Flavius Claudius Julianus (331-363) - studiowal teurgie i wiedze magiczna w pergamenskiej szkole neoplatoników

Firmikus Maternus Julius (IV w.) - autor osmiotomowego podrecznika do astrologii oraz dziela, w którym nawoluje do tepienia obrzedów poganskich

MARCELLUS Z Bordeaux (IVw.) - nadworny lekarz Teodozjusza I. W swym traktacie medycznym zebral wszystkie znane podówczas recepty magiczne, pomocne w zwalczaniu rozmaitych chorób MARDUK - slynny lekarz i mag babilonski dzialajacy w panstwie Hetytów.

Sw. Hieronim (ok.347-420) - oprócz znanych dokonan - m.in. przeklad Biblii na jezyk lacinski - paral sie alchemia i zglebial wiedze tajemna, nim wstapil na droge sluzby bozej

Sw. Augustyn (354-430) - oprócz znanych dokonan, w "De civitate Dei" (0 miescie bozem) dowodzi, iz demony, istoty zamieszkujace powietrze, sa istotami zlymi, moga jednak, posluszne zakleciom magicznym, sluzyc czlowiekowi, a takze utrzymywac z nimi kontakty cielesne (inkuby i sukkuby - zob.).W "De divinatione daemonum" (o wrózeniu za pomoca demonów) potepia magie, a zwolenników sztuk czarnoksieskich poleca karac

Sw. Patryn (385-17.03.461) - w 432 rozpoczal misje majaca na celu zniszczenie poganstwa w Irlandii. Ochrzcil glównego kaplana filidów (zob.), sprzymierzyl sie z podleglymi mu bracmi i wydal wojne upartym druidom, których moc magiczna zwalczal przy pomocy... swojej wielkiej sztuki czarnoksieskiej. Cudotwórca, dokonywal rzeczy wielkich i niezwyklych, rozkazywal wiatrom i burzom, zmienial biegi rzek, poruszal góry itp. Wytepil do nogi wszystkie celtyckie poganskie demony, które potem przybraly postac chrzescijanskich diablów

Proklos (412-485) - neoplatonik. Uprawial magie. Wypedzal demony, zapobiegal rozmaitym kataklizmom, takim jak trzesienia ziemi i plagi, sprowadzal i oddalal deszcz, rozpetywal i spetywal wiatry itp. Pisal o swietych wlasciwosciach ziól oraz o rytualach magicznych. Jego uczniami byli Damacjusz, Olimpiodor i Symlicjusz

Demokryt (460-371) - oprócz znanych dokonan wykladal równiez - jak twierdzi Pliniusz Starszy (zob.) - wiedze tajemna i sztuki magiczne oraz pisal dziela inspirowany koncepcjami magów Apollobechesa z Koptosu i Dardana z Fenicji

Myrddin (V w.) - wielki mag, prorok, wieszcz i poeta walijski. Posiadal wszechwiedze o sztukach tajemnych. Znany jako czarodziej Merlin, wielce popularny w sredniowieczu i odrodzeniu.

Elipandus z Toledo (717-808) - arcybiskup uznany za heretyka. Nawolywal ludzi do wzajemnego oddawania sobie czci boskiej, jako ze Chrystus byl synem bozym adoptowanym, tak wiec i ludzie sa dziecmi bozymi

Sw. Walpurga (VIII w.) - angielska zakonnica, przeorysza zakonu w Heidenheim. Poswiecila zycie misji szerzenia chrzescijanstwa i walce z poganstwem i demonami. Modlitwa do sw. Walpurgii skutecznie chroni przed kazdym urokiem i czartowska gadzina. W nocy 30 kwietnia (jej swieto) odbywa sie doroczny zjazd szatanów i czarownic w celu omówienia planów zloczynienia ludzkosci

Dzafar-Al-Sofi (ok.850) - wielki alchemik arabski, badacz przyrody. Twierdzil, ze wszystkie metale skladaja sie z rteci i siarki, a ich wlasciwosci zaleza od stosunku obu skladników (poglad powtarzany przez alchemików z epoki sredniowiecza i odrodzenia). Poszukiwal aurum potabile (pitne zloto) oraz panaceum, obie substancje mialy leczyc wszystkie choroby

Al Dzabir (IX-X) - slynny alchemik, odkryl podobno kwas azotowy, solny, siarkowy i wode królewska. Prowadzil udane doswiadczenia nad transmutacja metali w zloto (chodzilo zapewne o posrebrzanie i pozlacanie metali). Przypisuje mu sie autorstwo traktatu alchemicznego "Summa perfectionis"

Królowa Maeve - legendarna czarownica, która nauczala mlodych magów jeszcze przed zalozeniem Szkoly Magii i Czarodziejstwa Hogwart.

Vicenna (980-1037) - arabski lekarz, uczony, filozof, autor wielu rozpraw pisanych po arabsku i persku. Zwolennik neoplatonizmu. Jego "Kanon" - pisma lekarskie, obowiazywal na uniwersytetach do konca XVIII w. Wystepowal przeciw niemu Paracelsus

Salomon ibn Gabirel (I pol. XI w.) - neoplatonik, poeta, dzialal w Hiszpanii. Stworzyl golema, kobiete, która zajmowala sie gospodarstwem

Zlatan Senior Yeniz (995-1063) - wynalazl zaklecie oszalamiajace i pobudzajace. Napisal ksiege: "Jak zachowac sie w czasie niebezpieczenstwa". Oparl sie na wlasnych doswiadczeniach : spodkanie z wampirami, wilkolakami, smokami, smierciozercami i innymi groznymi osobami czy zwierzetami. Mial zone i dwójke dzieci.

Sylwester II Papiez (999-1003) - milosnik wszelkich nauk i wiedzy tajemnej. Filozof, astronom, wynalazca wahadla. Z racji swej rozleglej wiedzy, która nabyl m.in w uniwersytetach arabskich, pomawiano go o pakt z Szatanem

Fulbert Bojazliwy (1014-1097) - znany z wielkiego tchórzostwa. Zestrachu nigdy nie opuszczal swego domu. Zginal pod jego gruzami, gdy dach zawalil sie od rykoszetu czaru obronnego.

Psellos Michal (1018-ok.1076) - bizantyjski teolog, filozof, neoplatonik. Zwrócil sie ku idei jedynego Boga, co zapewnilo mu miejsce w filozofii chrzescijanskiej. Pisal o naukach tajemnych, krytykowal praktyki czarnej magii

Chajjam Omar (1040-ok.1122) - wielki astronom perski, matematyk, filozof, poeta. Wprowadzil nowa rachube czasu (dokladniejsza od kalendarza gregorianskiego), zajmowal sie astrologia horoskopowa, choc odnosil sie sceptycznie do sztuki przepowiadania przyszlosci z ukladu gwiazd

Wilfred Elphick (1112-1199) - pierwszy czarodziej, którego pobódl afrykanski erumpent.

Joachim z Fiore (ok.1132-1202) - teolog, mistyk. Pisal traktaty astrologiczne i alchemiczne

Teb-Tengreri - slynny beki na dworze Czyngis-chana, ukarany smiercia za intrygi polityczne

Scott Michael (1170-1232) - urodzony w Szkocji, mieszkal w miescie czarowników Toledo. Przekladal na lacine arabskie dziela o magii i alchemii. Sam jest autorem wielu ksiag, m.in. "Traktat o czarnych sztukach". Praktykowal czarna magie i wywolywal duchy

Grosseteste Piotr (ok.1175-1253) - angielski filozof i alchemik, twórca teorii swiatla. Poczatkiem wszechrzeczy, pramateria, bylo swiatlo

Albert (1193-1280), Albert Wielki, Albertus Magnus - "Wielki w magii naturalnej, wiekszy w filozofii, najwiekszy w teologii." Badacz przyrody, alchemik, mial kontakty z uczonymi arabskimi, opracowal dziela Arystotelesa, byl nauczycielem sw. Tomasza z Akwinu. Urodzony w Szwabii, dzialal w Kolonii i w Paryzu. Pozostawil dwa wielkie dziela o wiedzy magicznej: "Cudowne tajemnice Alberta Wielkiego" oraz, niepewne czy jego autorstwa, "Wielki skarbiec Alberta Malego" i traktat "De alchemia". Twierdzi w nich, ze wszystkie metale w róznej proporcji zawieraja rtec i siarke, zas trucizny wytwarzane sa chemicznie. Skonstruowal mówiaca, miedziana glowe oraz powolal do zycia golema, zelazna kobiete, która poruszala sie, otwierala drzwi i witala gosci. Kiedy przedstawil ja swojemu uczniowi, Tomaszowi z Akwinu, pózniejszy swiety uznal automat za dzielo szatana i spowodowal jego zniszczenie.

Mikolaj z Polski (XIII w.) - dominikanin, wykladowca medycyny w Uniwersytecie w Montpelier. Stworzyl system lecznictwa opartego na astrologii - opisal wplyw gwiazd na zycie i samopoczucie czlowieka - i stosowaniu odpowiednich amuletów zawierajacych ziola i mineraly, które chory winien nosic przy sobie. Zostawil wierszowany traktat o sposobach leczenia, zgodnie z gloszona przez siebie nauka

Bridget Wenlock (1202-1285) - Ekspertka numerologii. Pierwsza ustalila magiczne wlasciwosci Cyfry siedem.

Bacon Roger (1214-1294) - Doktor mirabilis. Wybitny filozof, teolog, psycholog, matematyk, alchemik, astrolog. Przypisuje mu sie wynalezienie soczewki, teleskopu, prochu strzelniczego. Prowadzil doswiadczenia nad transmutacja metali, zwalczal praktykowanie magii

Sigmund Richter - autor dziel alchemicznych.

Heleretius - autor dziel alchemicznych. Prawie odkryl Kamien Filozofów.

Ignatia Wildsmith (1227-1320)
- czarownica, która wynalazla proszek Fiuuu.

Lulio Raimundo (1235-1315) - Hiszpan, uczen Villanovy, wybitny matematyk, filozof, teolog, astronom, zwano go Oswieconym. Jeden z najtezszych umyslów swoich czasów. Pisal o medycynie, alchemii i wielkiej sztuce, jak nazywal magie. Znawca kabaly, zajmowal sie praktycznie astrologia, alchemia i magia. Utrzymywal kontakty z mahometanska sekta Braci w czystosci i korzystal z wiedzy jej czlonków

Arnoldo de Villa Noba (1235-1310) - katalonski medyk. Leczyl przy pomocy talizmanów, które sam wytwarzal, a takze stosowal w medycynie leki pochodzenia roslinnego i chemicznego. Praktykowal alchemie, jest autorem wielu cenionych traktatów alchemicznych

JAN XXII papiez (1249-334) - wyslal biskupa Cahory Garauda na stos, gdyz byl on, jak mniemal, czarownikiem i dybal na jego papieskie zycie za sprawa magicznych figurek woskowych

Eckhart Johannes (1260-1329) - niemiecki filozof i kontynuator tradycji Platona, Plotyna i Porfiriusza. Dominikanin, teolog, autor "Traktatów i kazan". Glosil religie serca, odrzucajac organizacje kosciola, za swoje poglady zostal potepiony w bulli wydanej w r. 1329 przez papieza Jana XXII

Jacques de Molay - wielki mistrz zakonu templariuszy (1293-1314) skazany, po slynnym procesie w r. 1313 sprowokowanym przez Filipa IV Pieknego i papieza Klemensa I, wraz z piecdziesiecioma siedmioma bracmi na smierc w plomieniach. Wedlug tradycji wielki mistrz umierajac rzucil przeklenstwo na papieza i króla, prorokujac rychle spotkanie przed sadem Bozym. Jak wiadomo, proroctwa wypelnily sie

Jan van Ruysbroeck (1293-1381) - augustianin, mistyk flamandzki. Doctor extaticus, zwany takze Wspanialym. Oprócz dziel religijnych pozostawil wspomnienia z podrózy po Mongolii, w których, jako pierwszy Europejczyk, pisal o szamanizmie

Cyprian Youdle (1312-1357) - jedyny sedzia quidditcha, który zmarl podczas meczu. Nidgy nie wykryto sprawcy, choc przyjmuje sie, ze byl na widowni.

Nicolas Flamel (ok.1330-??) - urodzil sie pod Paryzem. Imal sie róznych zawodów - byl poeta, malarzem - zanim zainteresowal sie astrologia. W 1357 roku, wedlug jego zapisków, nawiedzil go aniol, który pokazal mu jakas ksiege i powiedzial: "Nicolasie, spójrz na te ksiege. Nie zrozumiesz jej nigdy do konca, jak i nikt inny jej nie zrozumie, ale pewnego dnia ujrzysz w niej cos, czego nikt inny nie zobaczy". Nastepnego dnia Flamel zobaczyl ten sam wolumin na pólce ksiegarskiej, oferowany za niska cene, poniewaz nikt nie mógl zrozumiec dziwnego pisma, którym byl zapisany. Z olbrzymim wysilkiem, z pomoca pewnego uczonego, który znal hebrajski, razem z Flamelem odszyfrowali tresc ksiazki, która okazala sie podrecznikiem transmutacji zwyklych metali w zloto. Niestety, wedlug zawartej w niej receptury potrzebny byl do tego specjalny skladnik zwany Kamieniem Filozoficznym, który nie zostal dokladnie opisany. Flamel latami prowadzil eksperymenty, aby odkryc substancje. 17 stycznia 1383 roku pisze w swoim pamietniku, ze w koncu znalazl to, czego szukal, a poznal to po silnym zapachu. Wypróbowal te metode kilka razy. Pózniej przeprowadzil te operacje z czerwonym kamieniem i podobna iloscia rteci i 25 kwietnia tego samego roku uzyskal taka sama ilosc zlota. To zloto bylo wyraznie lepsze od normalnego. Wraz z zona Perenella trzykrotnie dokonal tej przemiany. Podobno dzieki temu stal sie bajecznie bogaty. Swoja fortune przekazal na cele dobroczynne. Kilka osób przysiegalo, ze w 1761 roku widzialo czterystuletniego czarodzieja wraz z zona Perenella (zyla 658 lat) w Operze Paryskiej. Podobno po dzis dzien Flamel pojawia sie tu i tam.

Chavneey Oldridge (1342-1379) - pierwsza znana ofiara smoczego tradu.

Pelacani Blazej z Padwy (XIVw.)
- wybitny matematyk, filozof, astrolog. Reprezentowal ateistyczny poglad na swiat. Wspólczesni nazywali go "doctor diabolicus"

Valentinn Bsil (XIV-XV w.) - urodzil sie w Niemczech. Dominikanin alchemik i mag. Specjalizowal sie w produkcji rózdzek magicznych, filtrów milosnych, chwytal zwierzeta przy pomocy zaklec czarnoksieskich

Rosenkeutz Chrystian (1378-1480) - wedlug Johanna Andrea zalozyciel Bractwa Rózanego Krzyza

Giffors Ollerton (1390-1441) - znany pogromca olbrzymów. Zabil olbrzyma Hengista z Górnego Barnton .

Alberta Toothill (1391-1483) - zwyciezczyni Otwartych Mistrzostw Anglii w Czarodziejskich Pojedynkach z 1430 roku. Wslawila sie pokonaniem faworyta Samsora Wiblina, za pomoca czaru wybuchania. TARAGAJ MUHAMMAD (1394-1449) - nosil przydomek Ulug - Beg. Wnuk Timura Wielkiego. Zalozyciel szkoly astronomicznej, twórca sekstansu. Autor dziela "Nowe tablice gwiezdne": rozwazania teoretyczne, metody praktyki astronomicznej, zasady astrologii horoskopowej

Ethelred Czujny (sredniowiecze) - znany z bronienia sie przed niczym i atakowaniu postonnych obserwatorów. Zmarl w wiezieniu.

Merwyn Zlosliwy (sredniowiecze) - uznawany za twórce wiekszosci zlych uroków.

Ulryk Niegodziwy (sredniowiecze) - niezwykle ekscentryczny czarodziej, znany m.in. z tego, ze nosil meduze zamiast kapelusza.
Hogwart


Szkola Magii i Czarodziejstwa Hogwart byla zalozona 1000 lat temu w XI wieku (w roku 992). Zalozylo ja czterech wielkich czarodziejow tamtych czasow: Godryk Gryffindor, Helga Hufflepuff, Rovena Ravenclaw i Salzar Slytherin. Szkola wybudowano na wzniesieniu skalnym otoczonym z jednej strony Czarnym Jeziorem, a z drugiej strony lasem zwanym Zakazanym.Hogwart jest szkola, do której trafic moga osoby przejawiajace magiczne zdolnosci, i które ukonczyly szkolenie w zakresie podstawowym. Hogwart zastepuje nauke w college�u. Do Hogwartu trafia sie w wieku lat jedenastu, nauka trwa siedem lat. W trakcie edukacji przechodzi sie dwa wazne testy: SUM-y (standardowe umiejetnosci magiczne), pisane w piatej klasie, sprawdzajace wiedze ucznia, oraz OWuTeM-y (okropnie wyczerpujace testy magiczne) � najwazniejsze egzaminy, porównywalne do matury. Hogwart jest placówka koedukacyjna. Uczeszczac do niego moga zarówno dzieci czarodziejów, jak i dzieci mugoli majace choc krople krwi czarodziejów przez co wykazujace odpowiednie predyspozycje.Po nazwiskach zalozycieli nazwy nosza hogwarckie domy (patrz: Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw, Slytherin). Poczatkowo zalozyciele samodzielnie wybierali osoby, które godne sa studiowania magii. Po pewnym czasie Slytherin zazadal, aby nauczac tylko osoby czystej krwi, jednak nie zdolal przekonac innych, wiec opuscil zamek. Wokól tego wydarzenia narosla legenda o Komnacie Tajemnic. Szkole wielokrotnie przeszukiwano w celu odnalezienia owej komnaty, jednakze teoria jej istnienia nie zostala potwierdzona. Dopiero w II tomie przygod Harrego Pottera zostalo potwierdzone to, co tak dlugo skrywano. Komnate ta zamieszkiwal ogromny waz - bazyliszek, którego bezposrednie spojrzenie bylo smiertelne. Mógl ja otworzyc jedynie prawowity dziedzic Slytherina. Po smierci zalozycieli ich dzielo zostalo kontynuowane. Godryk Gryffindor pozostawil Tiare Przydzialu, dokonujaca selekcji uczniów do poszczególnych domów.Aby nalezec do Gryffindoru musisz miec czyste serce , byc zdolnym i uczciwym. Oto ssowa Tiary Przydzialu na temat Gryffindoru: "Może w Gryffindorze, gdzie kwitnie mestwa cnota, gdzie króluje odwaga i do wyczynów ochota."
Aby nalezec do Ravenclawu musisz umiec skupic sie na nauce, byc pomyslowym i posiadac duzo wiedzy. Oto slowa Tiary Przydzialu: "A moze w Ravenclowie zamieszkac wam wypadnie, tam plonie lampa wiedzy, tam medrcem bedziesz snadnie."
Natomiast by znalesc się w Hufflepuff trzeba byc wyrozumialym, lojalnym, prawdomównym i odwaznym. Tiara Przydzialu mówi tak: "A może w Hufflepuffie, gdzie sami prawi mieszkaja, gdzie wierni i sprawiedliwi Hogwarta szkoly sa chwala."
Lecz gdy do Slytherinu chcesz nalezec to musisz byc przebieglym i silnym (przypomne, ze Slytherin przyjmuje tylko mlodych czarodziejów czystej krwi tzn., ze ich rodzice nie sa mugolami*)slowa Tiary Przydzialu: "A jezeli chcecie zdobyc druhów gotowych na wiele, to czeka was Slytherin, gdzie cenia sobie fortele."

Tabelka ponizej pomoze Wam sie troche zapoznac z domami:

Dom

Kolory

Duch

Zwierze

Opiekun

Gryffindor

zloty i czerwony

Prawie Bezglowy Nick

gryf

Minerwa McGonagall

Hufflepuff

zólty i czarny

Gruby Mnich

borsuk

Pomona Sprout

Ravenclaw

niebieski i srebrny

Szara Dama

orzeł

Filius Flitwick

Slytherin

zielony i srebrny

Krwawy Baron

waz

Severus Snape/Horacy SlughornTajemnice Hogwartu


Do największej tajemnicy Hogwartu zliczana jest Komnata Tajemnic. Została potajemnie założona przez Salzara Slytherina, założył ją po przegranej \"wojnie\" z innymi założycielami, na temat Przyjmowania do Hogwartu czarodziejów czystej krwi, czyli tych, którzy wywodzą się z rodzin wyłącznie czarodziejów bez kropli krwi mugolskiej. Wówczas, gdy inni założyciele przyjmowali czarodziejów i z rodzin mugolskich i czarodziejskich. Na temat Komnaty Tajemnic powstała Legenda, która mówiła, że ową komnatę ma otworzyć jego potomek (dziedzic Slytherinu), a gdy by to zrobił to Hogwart został by oczyszczony z czarodziejów nie czystej krwi (szlam*). Jednak komnata została już otwarta, a zło w niej znajdujące się unicestwiono było to potwór zwany Bazyliszkiem.


Drug± tajemnic± Hogwartu jest Zakazany Las. Dużo o nim nie wiadomo, wiemy jednak, że w tym lesie znajduje się dużo różnych osobników takich jak: centaury, olbrzymie pająki czy nawet wodne potwory. Uczniom Hogwart nie wolno wchodzić do tego tajemniczego lasu.
Trzecią, a zarazem ostatnią opisaną tajemnicą przeze mnie, jest Kamień Filozoficzny. Jest to tajemnicza substancja dająca życie wieczne i która zamienia różne rzeczy w złoto. Nad jej stworzeniem trudniło się wielu Alchemików takich jak: Arnold de Villanova, Rajmundus Lullus, mistrz Ortulanus, a w Polsce Michał Sędziwój(HP I tom).Lecz w końcu udało się to Nicolasowi Flamel który żył dzięki temu kamieniowi 667 lat!!!Voldemort czyli kto to taki?


Voldemort to pseudonim pewnego ucznia Hogwartu niejakiego Toma Marvolo Riddle'a. Tiara Przydziału umie?ciła go w Slytherinie gdzie dokształcał się wiedzy o czarnej magii. Ministerstwo Magii przypuszcza, że to on zabił swoją rodzinę. Na całym ?wiecie ma tysiące swoich zwolenników jednym z bardziej oddanych mu ludzi jest Glizdogon i Lucjusz Malfoy. Zabił rodziców Harrego Pottera i prawie Harrego. Wyja?nienie pojęć: Mugol - tak okre?lają czarodzieje ludzi zwykłych. Szlama - czarodziej lub czarownica nie czystej krwi, czyli taka osoba, która ma w żyłach chociaż kroplę mugolskiej krwi.


W¶ród pierwszych nauczycieli Hogwartu

 

Oto pierwszy skład Hogwartu:
Dyrektor - A. Sniggilan
V-ce Dyrektor i nauczyciel OPCM - J.McCron
Zaklęcia - M.Mineral
Transmutacja - W. Sortholn
ONMS - B. Harlem


I to pierwszy skład nauczycieli Hogwartu było ich bardzo mało w dalszych latach załoga personelu powiększała się. Największą liczbę pracowników zanotowano w 1865r. kiedy pracowało w Hogwarcie 2976 osób (nie licząc duchów i skrzatów).


Willa i Harpia - Pierwsze stworzenia jako dyrektorzy


Co to Wila? Co to Harpia?
Harpia - połączenie orła z kobietą klasyfikowana przez ministerstwo jako bardzo niebezpieczne stworzenie. Doskonale na?laduje ludzką mowę potrafi być bardzo zawistna . Corocznie przez Harpie ginie co najmniej 4000 kobiet. Jeżli jaki¶ mężczyzna się im spodoba, a ma żonę rozrywają ją na strzępy i zjadają jej mięso. Po czym się pod ni± podszywają. Potrafią zmieniać kształt.


Willa - demoniczny potwór wabiący mężczyzn swoimi wdziękami. Gdy co? ją zdenerwuje zamienia się w demona i atakuje mężczyznę, który jest w niej totalnie zakochany. Tak samo jak harpia jest klasyfikowana do bardzo niebezpiecznych stworzeń. Przez wille co roku ginie co najmniej 80 000 mężczyzn!


Dyrektorka - Potwór
W historii ?redniowiecznego Hogwartu bardzo rzadko zdarzało się by dyrektork± była kobieta. Wile i Harpie były tym bardzo niezadowolone podobno od ich rozpoczęły się ataki feministyczne, które odbywają się też w ?wiecie mugoli. Wila o imieniu: Labresia. I Harpia o imieniu: Filidia. Zabiły dyrektora szkoły i używając jego włosów do wytwarzania eliksiru wieloskokowego przemieniły się w niego i rządziły Hogwartem na zmianę. Wydało się to wtedy, kiedy uczennica drugiej klasy niejaka Uma Harrenman znalazła ciało zabitego mężczyzny przez przypadek gdy chowała się przed wo?nym w zbroi Sir. Gregoricka . Harpię i Willę skazano na natychmiastową ?mierć poprzez klatwe Avada Kedavra.


Czary wymy¶lone w Hogwarcie

Czary ich działania.
W tym temacie będ± napisane czary, które zostały najprędzej odkryte w Hogwarcie i z których korzysta się do dzi¶.
Wirgardium Leviosa - umożliwia lewitację
Incendio - rozpala ogień
Alohomora - otwiera drzwi
CRUCIO!! - poddaje ofiarę torturom
Serrogoma - odkurza półki itd.
Chło¶czysć - sprz±ta mieszkanieRozłam Hogwartu. Bunt uczniów


Pod koniec XVIII w. w Hogwarcie jedna z uczennic sprzeciwiła się tym , że do Slitherinu dostaj± się prawie sami chłopcy postanowiła skończyć tą szkołę. Jednak po dostaniu dyplomu pojechała do Francji i zbudowała tam własną szkołę gdzie miały rządzić tylko kobiety. Kobieta ta miała na imię Ferumina a na nazwisko Beauxbatons. Od jej nazwiska pochodzi nazwa szkoły. Nie odkryto jej położenia, ale podobno leży nad jeziorem Breauchsharze. W którym żył stary stwór zwany potocznie parogłową. W ?lady Beauxbatons poszli inni uczniowie np. Alexei Durmstrang.
Inne szkoły magiiWielkim przelomem w dziejach Swiata Magii bylo zalozenie pierwszej szkolymagicznej, w ktorej ksztalcono mlodzych czarodziejow. Szkola zostala zalozona w Grecji, a dokladniej niedaleko Sparty w XXXII w. p.n.e. Nauczano tam eliksirow,transmutacji i zaklec. Szkola ta nazywala sie Swiatowa Szkola Sztuk Magicznych i przez wiele setek lat byla jedyna taka instytucja. W VII powstala nowa szkola zwana Cielenterre na terenie obecnej Francji. Szkola ta istniala tylko przez 52 lata, bo rospetala sie wielka wojna pomiedzy mugolami a czarodziejami. Do konca starozytnosci panowal pokoj miedzy magicznymi a niemagicznymi. Kolejna szkola magii powstala w XI w. n.e. Szkola ta nosila nazwe Szkola Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Zalozylo ja czterech wielkich czarodziejow XI wieku-Gordyk Gryffindor,Helga Hufflepuff,Rovena Ravenclaw i Salazar Slytherin (wiecej na ten temat w rozdziale powyzej). Nastepna szkole magii zalozyla uczennica o imieniu Ferumina Beuxbatons. Ferumina zalozyla te szkole dlatego ze w Hogwarcie do Slytherinu (za jej czasow) przyjmowano samych chlopcow. Po zakonczeniu nauki w Hogwarcie wyjechala do Francji i tam zalozyla Akademie Magii Beauxbatons, w ktorej mialy rzadzic same kobiety. Nigdy nie odkryto polozenia szkoly, ale mowi sie ze szkola moze znajdowac sie gdzies nad jeziorem Breauchsharze. W którym zyl stary stwór zwany potocznie paroglowa. Jest to jedna z trzech najwiekszych europejskich Szkól Magii. Dyrektorka tej magicznej akademii jest Madame Olimpia Maxime. Herbem szkoly sa dwie skrzyzowane zlote rózdzki, kazda tryskajaca trzema gwiazdami. Uczniowie akademii nosili jedwabne bladoniebieskie szaty. W Beauxbatons uczniowie maja wielki szacunek do nauczycieli i osob, ktore pracuje w szkole przykladem moze byc to ze uczniowie wstaja kiedy dyrektorka wchodzi do klasy. W Beauxbatons system oceniania wyglada zcacznie inaczej niz w Hogwarcie tak samo jest z systemem egzaminowania. Kiedy uczniowie Hogwartu maja SUM'y w 5 roku nauki, a OWUTEM'y w 7 roku nauki, uczniowie Beauxbatons egzaminy maja w klasie 6. Cala szkola umieszczona jest w pieknym palacu. Jedzenie (jak mowila Fleur Delacour) w Beauxbatons jest przepyszne. "Beaux Batons" oznacza "Piekne Rozdzki" po francusku.Historia tej szkoly idzie wstecz o 700 lat, czyli szkola jest mlodsza od Hogwartu o 300 lat. Kolejna szkole zalozyl niejaki Alexei Dumstrang. Po skonczeniu Hogwartu przeniosl sie do Rosji gdzie zalozyl jedna z 3 najwiekszych szkol magii w Europie zwana Instytutem Nauk Magicznych Dumstrang. Instytut Dumstrang kladzie nacisk na nauke Czarnaj Magii (wiekszosc szkol uczy Obrony Przed Czarna Magia). Jak twierdza uczniowie Dumstrangu "Aby umiec obronic sie przed Czarna Magia trzeba najpierw ja poznac". W szkole nie dochodzi do zadnych tortur lub atakow zestrony uczniow. Nauka Czarnaj Magii w tej szkole polega na nauczeniu sie teori. Gellert Grindewald byl uczniem tej szkoly. To on wycial znak Insygniow Smierci na jednej ze scian Dumstrangu. Gellert zostal wydalony z Dumstrangu za znecanie sie na innych uczniach. Uczniowietej szkoly nosza ciezkie futra z krwisto czerwonymi szalami. Szkola istnieje juz 700 lat i byla zalozona kilka miesiecy po zalozeniu Beauxbatons.
Historia Quidditcha


Poprzednicy Quidditcha Pierwszymi grami miotlarskimi w jakie grali czarodzieje byly (w niektórych przypadkach nadal sa):
- doroczny wyscig na miotlach (organizowany do dzis w Szwecji),
- stichstock wczesnosredniowieczna gra niemiecka - znana u nas jako sztychsztok, zaniknal w XIV w.,
- aingingein - gra popularna w Irlandii,
- creaothceann - szkocka gra z XI w. zakazana przez MM w 1762 r.,
- shuntbumps - gra popularna w hrabstwie Devon w Anglii,
- swivenhodge - narodzila sie w Herefordshire. Grywa sie w niego w Anglii do dzisiaj, choc nigdy nie zdobyla ona wielkiej popularnosci.Quidditch narodzil sie w sredniowieczu w Queerditch Marsh. Pierwsze wzmianki o grze znajdziemy w pamietniku (znajdujacym sie obecnie w Muzeum Quidditcha w Londynie) Gestie Keddle, która w XI w. zamieszkiwala na skraju moczarów Oueerditch Marsh. Tuz obok jej posiadlosci mlodzi sasiedzi grali w gre, która polegala na rzucaniu do siebie pilka, starajac sie ja wybic w rosnace nieopodal drzewa (ówczesna forma dzisiejszych bramek). W tym czasie smigaly wokól nich dwa ciezkie kamienie, które staraly trafic sie w graczy i zwalic je z miotel (pierwsze tluczki). Kolejne wzmianki o tej grze napotykamy dopiero 100 lat pózniej. W tym przypadku chodzi o list (znajdujacy sie w archiwum norweskiego MM) czarodzieja Goodwina Keen piszacego do swojego norweskiego kuzyna. W liscie nastepuje pierwsza wzmianka o "lapaczu" - czyli prawdopodobnie poprzedniku dzisiejszego scigajacego. Po raz pierwszy tez strzelalo sie nie do drzew, ale do beczulek umieszczonych na wysokich palach. Pierwsze wzmianki o zlotym zniczu mialy miejsce dopiero w polowie XIII w. A wszystko zaczelo sie od malego ptaszka - Zlotego znikacza - który to dzisiaj jest gatunkiem chronionym. Ze wzgledu na swoja zwinnosc i szybkosc byl on bardzo trudnym lupem, a ten kto go zlowil zyskiwal powszechna slawe i otrzymywal worek pieniedzy. Po raz pierwszy uzyto go w grze w 1269 r., podczas której udzial bral sam przewodniczacy Rady Czarodziejów. To wlasnie on przyniósl klatke ze Znikaczem i zaproponowal uzycie go w grze, a ten kto go zlapie mial otrzymac 150 galeonów. Jednak dzieki interwencji jednej z obserwatorek udalo sie jej uratowac biednego ptaszka i wypuscic go na wolnosc. Mimo pierwszego nieudanego meczu wkrótce podczas kazdej gry zaczeto wypuszczac z klatek zlote znikacie, a jeden z graczy mial za zadanie schwytanie ptaszka. Jak mozna sie domyslic biedny ptaszek ginal zgnieciony przez gracza. W zwiazku z tym w polowie kolejnego stulecia Znikaczy bylo tak malo, ze Rada Czarodziejów uczynila ptaszki gatunkiem chronionym i zakazala wykorzystywania go w grze. Wtedy tez zaczely sie intensywne prace nad wynalezieniem czegos, co moglo zastapic zlotego Znikacza. Za wynalazce dzisiejszego zlotego znicza uwaza sie Bosmana Wrighta z Doliny Godzika. Udalo mu sie stworzyc pilke z metalu o wielkosci i wadze jaka mial ptak oraz nasladujaca jego zachowanie. Mozna powiedziec, ze zakonczylo to okres ksztaltowania sie gry która jest tak dzisiaj powszechna w swiecie czarodziejów.

Rz±d Magiczny


1 rzad jaki byl stworzony nie nazywal sie ministerstwem magii (tak jak teraz nazywa sie rzad magiczny). Pierwszy rzad magiczny zalozono przed XIV wiekiem n.e. wtedy nazywalo sie to Rada Magow. Niewiele wiemy o tamtym rzadzie magiczny. Rada Magow rzadzil przewodniczacy, ktory byl wybierany przez cala rade. W XIV w. Burdock Muldoon byl przewodniczacym rady magow i postanowil podzielic stworzenia magiczne na grupy. Postanowil on ze kazdy kto potrafi chodzic na dwoch nogach jest "istota", a reszta to "zwierzeta". Wezwal wszystkie istoty na zebranie aby ustalic nowe prawa czarodziejow,z przerazeniem stwierdzil ze sie przeliczyl. Sala spotkan wypelnila sie goblinami, ktore przyprowadzily z saba tyle dwunogich stworzen, ile udalo im sie znalesc.

"Niewiele dalo sie uslyszec w straszliwym zgielku, w którym skrzeczenie dirikraków i lamenty lelków wrózebników mieszaly sie z nieustajaca, przeszywajaca piesnia Swiergotników. Kiedy czarownice i czarodzieje próbowali omówic lezace przed nimi dokumenty, naj rózniejsze chochliki i elfy zaczely krazyc nad ich glo wami, chichoczac i trajkoczac. Okolo tuzina trolli jelo rozbijac komnate maczugami, podczas gdy babyjagi krazyly po sali w poszukiwaniu dzieci do zjedzenia. Przewodniczacy rady wstal, poslizgnol sie na odcho dach kudlonia, i wybiegl z sali, miotajac przeklenstwa"

Kolejne proby nazwania istot mialy podobne skutki. Dopiero w 1811 roku ustalono podzial, ktory zadowolil wiekszosc magicznej spolecznosci. Grogan Kikut, nowo mianowany minister magii, zdecydowal ze istota jest kazde stworzenie obdarzone inteligencja wystarczajaca do zrozumieniapraw magicznej spolecznosci i do wspolodpowiedzialnosci przy ustalaniu tych praw. Przedstawiciele trolli zostali przepytani pod nieobecnosc goblinow i stwierdzono, ze wogole nie rozumieja co sie do nich mowi, w zwiazku z tym zostali zakwalifikowani do zwierzat, mimo iz poruczaja sie na dwoch nogach.Po raz pierwszy zaproponowano trytonom, za posrednictwem tlumaczy, status istot. Elfy,chochliki i gnomy mimo ich humanoidalnej postury, bez skropulow zostaly zakwalifikowane jako zwierzeta. Mozemy ppodejrzewac ze gdzies przed rokiem 1811 powstalo Ministerstwo Magii, czyli nowy urzad magiczny. Nie bylo juz Rady Magow tylko Ministerstwo Magii. Nie wiadomo kto byl ministrem na samym poczatku ministerstwa ale wiadomo kto byl potem. Ponizej znajduje sie lista ministrow, ktorych znamy:

1.?-? Grogan Kikut
2.1980-1981 Milicenta Bagnold
3.1981-1996 Korneliusz Knot
4.1996-1997 Rufus Scrimgeour
5.1997-1998 Pius Thicknesse
6.1998-? Kingsley ShackleboltMinisterstwo Magii znajduje sie pod ziemia. Wejscie dla interesantów znajduje sie w jednej z londynskich budek telefonicznych (jest ona bardzo zniszczona, wiec zaden mugol nie wykreci przypadkowo tego numeru). Po wejsciu do budki nalezy wykrecic numer 62442 na tarczy telefonu (numerologicznym odpowiednikiem kodu jest slowo "magic" - ang. magia). Nalezy tez podac nazwisko i cel przybycia. Otrzyma sie wówczas plakietke , po czym budka-winda zjedzie na poziom B8, gdzie znajduje sie hol glówny Ministerstwa Magii. Innym sposobem dostania sie do Ministerstwa jest siec Fiuu. W Ministerstwie mozna sie tez aportowac. Ten ostatni sposób wykorzystuje zwykle pan Weasley.

W centrum holu glównego stoi Fontanna Magicznego Braterstwa, przedstawiajaca pare czarodziejów, centaura, skrzata i goblina. Podloga holu jest wypolerowana, lsniaca posadzka z ciemnego drewna. W scianach znajduja sie kominki, sluzace do podrózy siecia Fiuu. Na granatowym suficie znajduja sie zlote symbole, zmieniajace sie jak tablica ogloszen. Biura i pokoje Ministerstwa posiadaja zaczarowane okna, za którymi pogoda jest dowolnie modyfikowana przez pracowników. Siedziba Ministerstwa sklada sie z kilku pieter, miedzy którymi kursuja zlote windy. Przesylki wewnetrzne pracowników wysylane sa przez zaczarowane papierowe samolociki, zaopatrzone odpowiednia pieczatka. Dawniej uzywano sów, jednak ze wzgledu na balagan zwiazany z nimi, zrezygnowano z nich.

Podrecznik opracowany przez Evandes'a Flamelusa tylko i wylacznie dla UNM.
Wszelkie prawa zastrzezone!
Wszystkie informacje z tej strony sa brane z Wikipedia.pl, Mbiblia.boo.pl i z wlasnego doswiadczenia.

 

Edycja podręcznika by Damon podczas Remontu Biblioteki