...

UNIWERSYTET NAUK MAGICZNYCH www.Hogwart.edu.pl

Podręcznik do Mugoloznawstwa - Klasa II
Wydawca: Ministerstwo Magii, Wydział Ksiąg Magicznych, 2007 LondynSpis treści
Czy rozrywka Mugoli może być też pożyteczna dla nich??
Mugolskie sporty
Zastosowanie magii
Magia oczyma mugoli
Obrazy mugoli, a obrazy czarodzieji
Wpływ czarodziejów na Mugoli.
Uzupełnienie wiedzy
Rozrywka Mugoli - książki i kino.
Telewizor – Czyli coś bez czego mugole nie mogą żyć
Telefon komórkowy
Lekcja 1
Czy rozrywka Mugoli może być też pożyteczna dla nich??Rozrywką Mugoli często jest TELEWIZJA. Satelity przesyłają fale, które Mugole odbierają na Ziemi poprzez swoje odbiorniki. Odbiornikiem do fal telwizyjnych jest telewizor. Jest to duże, elektryczne urządzenie, na którego ekranie ukazuje się obraz. Jeden odbiornik może odbierać na raz wiele fal. Wybiera tzw. kanał, który należy do danej stacji telewizyjnej (organizacji). Mugole za pomocą przyrządu, zwanego pilotem przełączają kanały i jednocześnie mają do wyboru oglądnanie różnych programów.

Programy telewizyjne dzielą się na:
- filmy
- dzienniki informacyjne ( pogoda, sport, dziennik informacji)
- programy edukacyjne
- bajki dla dzieci.

Jest to dla Mugoli dostęp do informacji na bieżąco. Ale czy to dobre?? Naukowcy udowodnili, że promienie wysyłane z odbiornika są szkodliwe dla wzroku. Dlatego wielu mugoli bardzo szybko ślepnie. Psycholodzy zaś twierdzą, że niektóre programy, niedostosowane do wieku widza powodują zaburzenia psychiczne.
Lekcja 2
Mugolskie sportyMugole podobnie jak czarodzieje mają swoje sporty. Mugole powiadają, że "Sport to zdrowie".

My, czarodzieje, zajmujemy się tylko Quiditchem. Natomiast Mugole rozwinęli sport. Jest to dla nich rozrywka i postanowili ją sobie urozmaicić.

Sporty Mugoli dzielą się na:
- letnie
- zimowe
- całoroczne

Sporty letnie, to zazwyczaj te, które uprawiane są na obiektach odkrytych.

Ich przykładem jest:
- lekkoatletyka (biegi, skok w dal, skok w zwyż, skok o tyczce)
- kajakarstwo
- żeglarstwo


Sporty zimowe, to te, które są uprawiane wyłącznie zimą, np.:
- narciarstwo
- skoki narciarskie
- łyżwiarstwo
- snowboard


Sportami całorocznymi są sporty, które uprawiane sa na halach i salach, np:
- siatkówka
- koszykówka
- piłka halowa

Lekcje 3
Zastosowanie magiiLecznictwo

Zwykli, nie magiczni ludzie od najdawniejszych czasów stosują magię, choć nieświadomie. Oczywiście wymyślają różne tezy na temat tego, w jaki sposób rośliny, zwierzęta i pierwiastki chemiczne potrafią uleczyć, ukoić ból, polepszyć pamięć czy nawet uchronić od śmierci. Jedne z ich założeń są trafne, inne nie. Mugole wciąż zadziwiają nas - czarodziejów niektórymi ich odkryciami. Niektóre mugolskie syropy, maści (to są różnego rodzaju eliksiry) rzeczywiście polepszają stan zdrowia czy samopoczucie. Mugole umieją przyrządzić Eliksir Słodkiego Snu ("leki na spokojny, leczniczy sen"- tak to nazywają ), choć nie tak mocny jak nasz, ale w zasadzie skuteczny. Również problemu dla nich nie stanowi zrobienie Eliksiru Energii ("napoje energetyzujące") i Eliksiru Pamięciowego ("leki na dobrą pamięć"), także nie tak skutecznych jak te czarodziejskie. Postęp w nauce wśród niemagicznych, zwykłych ludzi jest bardzo duży.

Iluzjonistyka

W XVII wieku jedną z ulubionych rozrywek mugoli było odwiedzanie tawern i barów. Tam główną atrakcją były występy iluzjonisty, czyli człowieka umiejącego dokonać rzeczy teoretycznie niemożliwych, takich których przeciętny obywatel nie potrafił wykonać. Z początku tymi iluzjonistami byli ludzie urodzeni w czarodziejskich rodzinach, lecz nie posiadający magicznej mocy (ich krewni nauczyli ich niektórych łatwych, podstawowych zaklęć). Każdemu charłakowi odpowiadało bowiem to, że w jakimś świecie, jeżeli nie w swoim, to w innym, potrafią się wyróżnić (przez wielu w świecie czarodziejów byli uznawani za kogoś gorszego, ponieważ nie mieli mocy). Z czasem charłaki nauczyły niektórych mugoli ich sztuczek. Ci oczywiście nie zdradzali innym tego, w jaki sposób potrafią dokonać rzeczy nierealnych, ponieważ wtedy to oni mogli występować w tawernach i dostawać za swoje występy dużo pieniędzy. W pogoni za sławą i pieniędzmi starali się odkryć nowe zaklęcia, co im nie wychodziło. Tylko jednemu mugolowi udało się odkryć 1 zaklęcie : Zaklęcie Znikalności. Od tamtego czasu nikomu nie udało się odkryć już żadnego zaklęcia. Tylko kilku mugoli zna i umie wykorzystać 4 zaklęcia : Zaklęcie Znikalności, Zaklęcie Pomniejszenia, Zaklęcie Powiększenia i Zaklęcie Lotności. To może i dobrze , bo nie wiadomo co by się mogło stać, gdyby wszyscy mugole znali wszystkie zaklęcia. Tak jak wcześniej wspominałam, dobrze, że tylko kilku mugoli zna jakieś zaklęcia. Każdy wie, że magia jest niebezpieczna, nawet wtedy, gdy ktoś nie ma mocy. Taka osoba potrafi wyćwiczyć kilka niebezpiecznych zaklęć, a wtedy mogłaby uczynić coś strasznego. Departament Wiedzy o Mugolach wprawdzie kontroluje poczynania mugoli w dziedzinie magii, ale nie byłby w stanie kontrolować poczynań kilku miliardów nie magicznych ludzi. Wtedy powstrzymanie grupy jakichś szaleńców okazałoby się niezwykle trudne.
Lekcja 4
Magia oczyma mugoli


Mugole, zwykli, nie magiczni ludzie, uważali zawsze magię za bardzo niebezpieczną. Jednocześnie sami próbowali interpretować układy planet i wróżyć z kart, z mizernymi jednak skutkami. Stworzyli oni tzw. znaki zodiaku i przypisywali im wpływ na poszczególne części ludzkiego ciała (np. lew, serce). Mugole wierzą w magiczną moc amuletów, które sami wykują sobie z jakiegoś tworzywa (a wszyscy wiemy, że tylko zaczarowane przez magów amulety mają jakąkolwiek wartość), i często powierzają tym świecidełko swoje szczęście. Myślą, że życie ludzkie jest określone przez ślepy los i trzeba ten los jakoś obłaskawić. Na początku ludzie zajęli się astrologią (z greckiego aster gwiazda i logos słowo), czyli nauką opartą na przekonaniu o wpływie ciał i zjawisk niebieskich na życie ludzi. Dzisiaj w każdej mugolskiej gazecie można znaleźć tzw. kącik astrologiczny gdzie są umieszczane horoskopy. Astrologia wiąże się bezpośrednio z wróżbiarstwem. Wielu mugoli bojąc się o swoją przyszłość udaje się do wróżki (oczywiście te wróżki to stare oszustki, każdy wie, że jedyną jasnowidzącą naszego stulecia była Kasandra Trelawney). Najbardziej popularną formą wróżb jest chiromancja, czyli odczytywanie losu człowieka z kształtu dłoni i linii na ręce. Mugole wróżą zresztą ze wszystkiego: z mąki pszennej (aleuromancja), z obrączki zawieszonej na nitce (daktylomancja), z wody (hydromancja, z powietrza i pogody (aeromancja), ze świętych ksiąg (bibliomancja), z wykładania kart (kartomancja), z badania zależności liczb (arytmomancja numerologia). Do wróżbiarstwa zalicza się także wiarę w sny. W starożytności mugole bali się magii i dlatego palili na stosie kobiety, uważane za czarownice. Zazwyczaj palili zwykłe mugolki, bardzo rzadko zdarzało im się złapać prawdziwą czarownicę. Było to zresztą bezsensowne, gdyż czarownice rzucały czar zamrożenia na płomienie, a potem się teleportowały. Mugole byli zadowoleni, że pozbyli się złych mocy, a kobietom nic się nie działo

Lekcja 5
Obrazy mugoli, a obrazy czarodziejiI Mugolskie portrety i obrazy czyli kolorowe płótno

Portret czyli jak to mugole określają namalowane przez artyste ciało i głowa człowieka. Niektórzy mugole mają tych obrazów wiele, są to obrazy ich przodków lub ich rodziny. lecz mugole nie wiedzą że są także inne portrety lub obrazy. Ale o tym w następnym rozdziale. Mugolskie portrety sa tylko kolorowymi obrazami, ale czarodziejskie nie!


II Portety i obrazy czarodzieji

Portrety czarodzieji są ruchome, krzyczą, mówią, spiewają, poruszają się itp. Portret może zadawac pytania. Weźmy za przykład Grubą Damę. Przed wejściem do dormitorium Gryffindoru musisz podac hasło tak jak i w innych dormitoriach. Jeśli go nie podasz to nie wejdziesz, obraz przesówa się czyli porusza się! Mugole o tym nie wiedzą! Myślą że ich portrety sa piękne i nawet mówią "Ta postac wygląda jak by była ruchoma!" Czarodziejskie obrazy przedstawiaja sytuacje ruchomo.


III Podsumowanie

Mugole nie mają obrazów tak pieknych jak obrazy czarodziejskie. Portrety poruszają się, a mugolskie tylko wygladają jak zdrętwiały obraz czarodziejski. Czyli poprostu mugole sa o wiele głupsi od czarodzieji!
Lekcja 6
Wpływ czarodziejów na Mugoli.Hogwart jak wam już wiadomo jest chroniony antymugolskimi zaklęciami. Tak samo było ze stadionem na Mistrzostwach Świata w Quiddichu. Gdy Mugol zbliżył się do tego stadionu przypominało mu się coś bardzo ważnego. Jakieś spotkanie lub, że nie wyłączył gazu. Oznacza to, że my jako czarodzieje mamy wpływ na psychikę Mugoli. Czasami kierujemy psychiką, pamięcią Mugola. Jeśli już decydujemy się na takie działanie powinniśmy uważać na siłę zaklęcia, żeby mugola nie zabić. No bo każdy ma prawo do życia: lepszego lub gorszego.
Lekcja 7
Uzupełnienie wiedzy.


Czemu przedmioty Mugoli nie działają w środowisku czarodziejów?
Przedmioty Mugoli nie działają w środowiskach czarodziejow. DLaczego?? Otóż środowiska czarodziejow są "wypełnionie" magią. Tam nie działają przedmioty Mugoli. Zaczynają "wariować" i zmieniają swoje pierwone działanie i za stosowanie.

Lekcja 8
Rozrywka Mugoli - książki i kino.


Dla części Mugoli rozrywką jest książka i kino. Nie wielu czaodziejów wie, że pewna mugolska pisarka napisała książkę o nas, czarodziejach. Książka ta wzbudziła wielkie zainteresowanie, ale nie została potraktowana poważnie. Mugole poznają magię i nas, czarodziejów dzięki seri książek o czarodziejach, ale także dzięki filmom, które zostały nakręcone na podstawie książek.

Ostatnio wyszedł nowy film Harry Potter i Zakon Feniksa. Przedstawia on historię czarodziejstwa. Zdarzenia z przeszłości. Na ten film poszło także wielu czarodziejów. Dla nas to film historyczny, bo to się zdarzyło naprawde. Wiele osób młodego pokolenia dostaje imiona po postaciach z tego filmu. Jest to film troszkę sensacyjny i nie do końca prawdziwy, ale te postacie istniały!
Lekcja 9
Telewizor – Czyli coś bez czego mugole nie mogą żyć


Telewizor częściej zwany Odbiornikiem Telewizyjnym lub w skrócie OTV to urządzenie przeznaczone do zdalnego odbioru ruchomego obrazu. Ruchomy obraz nadawany przez telewizję składa się z wyświetlanych jeden po drugim nieruchomych obrazów, z częstotliwością 25 lub 30 obrazów na sekundę. Pojedynczy obraz (nazywany też "klatką") podzielony jest z kolei na kilkaset linii. Typowe wartości to 625 lub 525 linii.

W telewizorach stosowane są następujące typy wyświetlaczy:
• CRT - tradycyjne, obraz wyświetlany jest za pomocą kineskopu;
• DLP - projekcyjne, często bardzo duże, obraz wyświetlany jest za pomocą wyświetlaczy DLP na tylnej powierzchni półprzezroczystej szyby, na której z przodu ogląda się obraz;
• LCD - ciekłokrystaliczne, płaskie (zajmujące mało miejsca "w głąb"), lecz mające ograniczony rozmiar ekranu. Są one także zdrowsze dla oczu od telewizorów CRT;
• plazmowe - oparte na technologii plazmowej, wyglądające bardzo podobnie do LCD, jednak różniące się nieco lepsza jakością i większym poborem prądu, lecz za to możliwością zbudowania ekranu bardzo dużych rozmiarów.

Istotne parametry telewizorów:
• wielkość ekranu wyrażana w calach;
• format ekranu 16:9 lub 4:3;
• kontrast (chrominancja);
• jasność (luminancja);
• czas odświeżania ekranu;
• odbiór programów PAL, SECAM, NTSC;
• rozdzielczość;
• kąt widzenia (LCD, plazmowe);
• żywotność ekranu;
• częstotliwość odświeżania obrazu (50 Hz, 100 Hz);
Lekcja 10
Telefon komórkowy


Telefon komórkowy (Telefonia komórkowa) - rodzaj aparatu telefonicznego, zazwyczaj przenośnego, komunikującego się z siecią przy użyciu fal radiowych (zasadniczo w zakresie mikrofalowym). W technologii sieci komórkowych słowo 'komórka' oznacza obszar zasięgu pojedynczej stacji przekaźnikowej - obsługa telefonu jest automatycznie przekazywana z jednej 'komórki' do następnej w trakcie przemieszczania się osoby używającej telefonu komórkowego. Jest rozwinięciem lekkiego, ręcznego radiotelefonu.
Podręcznik opracowany przez Norsiję Converse tylko i wyłącznie dla UNM.
®Wszelkie prawa zastrzeżone!